Swierk

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Witam
Jeśli mam być szczery to mi też ten świerk nie zabardzo podchodzi, ale to oczywiście kwestia gustu i osobistego poczucia estetyki (widać za dużo napatrzyłem się na klasyczne świerkowe bonsai np. Waltera Palla, a tu okazuje się że można inaczej) - to co mnie razi (zresztą to samo co w modrzewiu) to brak harmonii, porządku, symetrii w ułożeniu gałęzi tak pierwszego rzędu jak i następnych - to chyba taki artystyczny nieład :-) .
Inna sprawa że całej dyskusji z pewnością by pomógł jakiś rysunek lub wirt tego jak Ty sobie wyobrażasz to drzewko w formie docelowej - bo tak to każdy krytykuje z pozycji własnej wizji tego materiału, nie wiedząc co konkretnie artysta chce osiągnąć.
pozdr
Paweł Dembek
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

Deoos gdzie widzisz ze napisalem bym byl Lepszy Nie to bylo intencja pokazania tego yamadori .chcialem sprowokowac Was do zajecia stanowiska i to mi sie udalo Dlaczego to zrobilem ? Dlatego ze podczas wielu nieoficjalnych rozmow z Wielkimi Tworcami Europy dowiedzialem sie ze nasze Polskie bonsai w olbrzymiej wiekszosci wygladaja TAK SAMO !!! i niestety maja racje Tylko bonsai zawierajace problem,defekt badz lamia kanony wzbudzaja emocje i bardzo dobrze bo wartosciowe bonsai to takie przy ktorym sie zatrzymamy na dluzej niz 1-2 sekundy Malyjasiu by sie zdziwil gdyby dowiedzial sie komu z Wielkich obecnych w Ksiazu ten swierk podobal sie najbardziej :-)
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Piotrze - zarzut że drzewka wyglądają tak samo uważam za nieco nie na miejscu, a przynajmniej nie uważam tego za ujmę. One nie są takie same - przecież trzymanie się kanonów nie oznacza powielania. Kwestia podejścia, czy trzymamy się podejścia sztywnego, czy naśladujemy naturę - która na kanonach często się nie zna, a i tak piekne okazy tworzy.
Czasem odstępstwo razi a czasem się podoba. Kiedyś na Rawie Irek Dudek bluesa wymieszał z wieloma innymi gatunkami i został wygwizdany, a chwilę później inny muzyk grał na akordeonie muzykę wywodzącą się z bluesa i porwał publikę do zabawy. Kwestia "strawności" tego co jest odstępstwem od oczekiwanego kanonu.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

mi się wydaje ,że każde drzewo ma to coś w sobie, ten świerk ma równiez to COŚ, wady i zalety... ciężko znalesc drzewo ktore nie ma wad :wink: jak patrze się na zdjecie tego świerka to gora i ta dolna galazka , kompletnie ze sobą nie współpracuja i różnią się od siebie... trzeba sie na coś zdecydować... Pan Piotr mysle ,że sobie poradzi z tą rosliną.

A co do tych samych roslin w Polsce... stanowczo nie... poziom polski idzie w góre, coraz wiecej osob chce się tym zajmowac, nie ma roslin takich samych... Polska jeszcze pokaze :-)

Ciesze się, wiecej takich roślin, jest o czym dyskutować... Ale i tak, pamietajmy , na forum niczego się nie nauczymy :wink: jedynie mozemy podyskutowac

Pozdrawiam i powodzenia w prowadzeniu świerka, bedzie ładne z tego drzewo
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

>Deoos gdzie widzisz ze napisalem bym byl Lepszy Nie to bylo intencja pokazania tego yamadori.
Nie mówię, że pokazując to yamadori chcialeś pokazać, że jesteś lepszy, ale pisanie: "A moze malyjasiu pochwali sie swoim dorobkiem i nas wszystkich zaskoczy?Czekam z niecierpliwoscia" wygląda trochę tak jakby w temacie mógł się wypowiadać tylko ten kto może się czym pochwalić. A nie to co chyba chodzi.

Paweł ma rację, jakiś virtual by się przydał. Bo w sumie nie za bardzo wiemy jakie są plany związane z tym świerkiem.
Wojtek Łukaszewski
malyjasiu

Post autor: malyjasiu »

Malyjasiu z przyjmnoscia dowie sie i zdziwi sie komu z Wielkich w Ksiązu ten świerk podobał sie. Poza tym sam chciales nas sprowokowac! wiec w czym problem? i nie rozumiem unoszeniem sie honorem, wiecej krytyki wobec siebie, wiecej dystansu, a nie zadufania w samym sobie, ze jestem och i ech...
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Ciekawe czy malyjasiu odważyłby się mówić to samo face to face...
Wojtek Łukaszewski
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

Gohan mowi ze trzeba sie na cos zdecydowac A ja mysle ze wcale nie trzeba Czy z tego materialu mozna zrobic Literata? mozna Tak samo jak mozna zrobic shohina Pytanie (i wyzwanie ) brzmi czy mozna te dwie drogi polaczyc ? Wielu z was mowi ze nie ( a moze sa tacy ktorych to zainteresowalo) Ja zas uwazam ze jest to mozliwe a efekt koncowy pewnie wam zaprezentuje :-) Co do oceny Polskich bonsai i ich poziomu pozwole sie nie zgodzic Obserwuje Bonsai w Polsce od wielu wielu lat Owszem sa sukcesy sa nagrody i cieple opinie zagranicznych gosci lecz tak na prawde mowimy tu o 20 moze 30 sztukach ktore sa w rekach kilku czy kilkunastu ludzi w calej Polsce Wozone na wystawy po europie pracuja na obraz i ocene wszystkich bonsai w naszym kraju I bardzo dobrze Ale kiedy odwiedzaja nas goscie nie da sie ukryc prawdziwego STANU naszych bonsai Mozna sie zloscic i denerwowac Mozna tez z pokora przyjac fakty i wziac sie za podnoszenie umiejetnosci tak by wasze prace wzbudzaly caly wachlarz emocji (procz obojetnosci)
ps
Malyjasiu chetnie z toba podyskutuje jak zechcesz sie przedstawic
Ostatnio zmieniony 20 mar 2007, 20:31 przez czerniachowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Czerniachowski
nie prezentuje tu Wam gotowego bonsai lesz efekt kilkugodzinnej pracy z problematycznym materialem trudno wiec mowic tu o ladzie i porzadku
No i tu słusznie. Czasami ciężko jest zrobić coś od zaraz - bo goście tego oczekują. Czasami ważne jest zdrowie drzewka - Morten Albek zawsze to powtaza, czasami warto rozłożyć coś w czasie i dopieszczać. Drzewko stosunkowo mało zarośniete jak do grubości pnia. Więc może nie do końca idzie wybrać układ gałęzi jakbyśmy chcieli.

malyjasiu
A na koniec nie chcialbym byc z calym szczunkiem wiedzy i umiejetnosci uczniem na Twoich warsztatach.
I tu nic bardziej mylnego. Uczyć sie warto i to od każdego! Czemu? ponieważ każdy ma nabyte innaczej umiejętności bądz zna lepsze "sztuczki". Jeden potrafi jiny drugi super drutować. Dlatego praktyke trzeba łapać wszędzie a nie u jednej osoby (czesto jej nawyki przechodzą na nas - ja np mam tak z rysunkiem co mi wpoiła Pani Ela Morska tak już zostało - a teraz inni nauczyciele i inne zdania). Więc z całym szacunkiem - guzik prawda z tym co napisałeś malyjasiu. PS. Przynajmiej wypadało by sie przedstawić imieniem i nazwiskiem.

Deoos
PS. Piotrze, wydaje mi się, że przepychanki w stylu "kto jest lepszy" chyba nie mają sensu. Przecież w jakimś celu zamieściłeś ten temat, a chyba nie po to żeby Cię wszyscy chwalili.
No właśnie - przepychanki były już na temat klubów i niektórzy niesmak mają do dziś... Więc może skozystajmy z hasła "Bonsaiści - łączcie się".

Czerniachowski
Polskie bonsai w olbrzymiej wiekszosci wygladaja TAK SAMO ! i niestety maja racje Tylko bonsai zawierajace problem,defekt badz lamia kanony wzbudzaja emocje i bardzo dobrze bo wartosciowe bonsai to takie przy ktorym sie zatrzymamy na dluzej niz 1-2 sekundy
Polska dopiero raczkuje w tych sportach kiedy inne kraje mają juz któreś pokolenie hodowców Bonsai. Drzewka dziwne też są fajne - szokują, złoszczą, zdumiewają - ale wszystkie takie nie mogą być.
Dla uspokojenia Cie Piotrze napisze że mam fikusa benjamina odmiane "Natasha" który ma wielkiego JINA na górze - pokazałem go na forum przyjaciółbonsai - niedokończoengo zupełnie - teraz mam zamiar JINA przeciągnąć aż do podłoża. Budzi emocje ? Pewnie że tak. Niemożliwy jest JIN na fikusie? Nie ma on sensu? Ważne że mi sie podoba - a jak inni na to zareagują? Nie dbam o to za bardzo - bo to ja jestem jego właścicielem :)

Czerniachowski
Malyjasiu by sie zdziwil gdyby dowiedzial sie komu z Wielkich obecnych w Ksiazu ten swierk podobal sie najbardziej
Tutaj sie czepie tego że wypadało by napisać imie tego wielkiego i nazwisko. Bo może innemu większemu (co nie było na wystawie) by sie drzewko nie podobało.


Podsumowując - i pisząc na temat (bo te emocje nie są o drzewku a o przepychankach) drzewka. Drzewko jak narazie jest wielkim, grubym klockiem. Virt Kamila nie pasuje mi zupoełnie poniewaz wtedy by było już zupełnie klockowato. Drzewko bardziej przy górze na pewno bym zwężył - pociągnął jakieś porządne shari żeby ten pień nie był taki gruby. Korone sie ułoży jak drzewko zarośnie. Myśle że trzeba poczekać z historią tego drzewka ponieważ prezentując taki materiał wyłącznie na fotkach - uzyskasz komentarze jak do tej pory (raz że nie każdy tu wypowiadający sie zna sie na bonsai (aha ja też sie nie uważam za oh, ah ,eh jaki ja jestem -bo dopiero zaczynam nauke i praktyke u Marka Gajdy - i tu trzeba wiele pokory i cierpliwości dla nauki Bonsai od takiej znanej osobowości), dwa że nie każdy wie do czego dązysz Piotrze i sama nie potrafi przewiedzieć co by z tego było).

A Propo szokujących drzewek - polecam oglądnąć - Valerio Gianotti
http://www.bonsai-fachforum.de/ftopic275.html
Ostatnio zmieniony 21 mar 2007, 16:32 przez Przemek R., łącznie zmieniany 1 raz.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
malyjasiu

Post autor: malyjasiu »

Nie ma potrzeby sie przedstawiac, no chyba, ze Pan Piotr wyrabia sobie zdanie o czlowieku na podstawie imienia i nazwiska, a nie na podstawie pogladów i opinii na dany temat. Poza tym nie odpowiedzial mi Panie Piotrze na pytania: Na czym polega ciekwe, interesujace czy nudne bonsai??? I pytanie zasadnicze: O czym chcialbys podyskutowac???

white_mtb
I jesli ktos prowadzi warsztaty i nie uczy podstawowych tzw. kanonow (pierwsza galaz w prawo, druga w lewo...) i nazywa to mechaniczne i bezrozumne powielanie wzorcow, to czego moza sie nauczyc od kogos kto tak uwaza???Poza tym faktem jest, ze od kazdego mozna sie czegos dowiedziec, ale od kazdego, kto ma porzadny warsztat i nalezy sobie wlasnie tych nauczycieli wybierac. Bo warszatyt moze prowadzic kazdy....no prawie kazdy...I tak naprawde musisz sie jeszcze wile uczyc, ogromnie wiele, bo jak napisales jestes dopiero na poczatku drogi. A tak na marginesie zadaj sobie pytanie w ilu warsztatach brales udzil????
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

>Nie ma potrzeby sie przedstawiac
Jesteś i piszesz na forum gdzie obowiązuje regulamin. On nie jest do rozumienia ani do dyskusji tylko do przestrzegania.

>I jesli ktos prowadzi warsztaty i nie uczy podstawowych tzw. kanonow (pierwsza galaz w prawo, druga w lewo...) i nazywa to mechaniczne i bezrozumne powielanie wzorcow, to czego moza sie nauczyc od kogos kto tak uwaza???
Ale jak już pisałem warsztaty należy dostosować do grupy słuchaczy. To nie były warsztaty dla ludzi, którzy pierwszy raz widzą bonsai tylko dla tych, którzy dobrze już znają kanony i zasady. Gdyby każdy warsztat miał wyglądać tak, że przez pierwsze 2 godziny są wykładane podstawy to nikt by na nie nie chodziło.
Poza tym rozmowa o kanonach przy tym świerku mija się z celem. On po prostu miał za mało gałęzi by go formować tak jak napisałeś. Chyba, że masz inne zdanie. Wydaje mi się, że zdjęcia są na tyle dobre i gałęzi na tyle mało, że wszystko dobrze widać i możesz nam wyjaśnić jaka by była Twoja wizja tej rośliny.
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

malyjasiu pisze:Nie ma potrzeby sie przedstawiac,
I tu się Pan myli - w internecie też obowiązuje kultura. Poza tym w regulaminie forum stoi wyraźnie:

Dane osobowe
2.1. Login
Jednym z celow tego forum jest poznawanie innych milosnikow sztuki Bonsai. Aby to ulatwic, jako Loginu przy rejestracji uzyj wlasnego imienia (+nazwisko lub inicjal nazwiska). Gdy koniecznie chcez uzyc wlasnej ksywki (nick), umiesc wlasne imie w podpisie.

Zabierając głos na forum, zgadzasz się na respektowanie regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045), z którym być może się zapoznałeś. Jeśli nie odpowiada regulamin - wniosek chyba nasuwa się sam.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Rafał.W
Posty: 36
Rejestracja: 21 mar 2007, 11:05
17
Lokalizacja: PoznaĂą/SwarzĂŞdz

Post autor: Rafał.W »

Znowu jedna osoba wywołała niepotrzebne przepychanki na forum. Mimo, że roślina ta jest nieskończona to Piotr tego nie ukrywa. Nie zgadzam się też z opinią, że na pokazach powinny być robione drzewka prawie skończone. Ja osobiście wolę, jak jest prebonsai, czy wręcz yamadori(czyt. trudny materiał), bo wtedy widać mistrzostwo demonstratora i w tym, że umiał pozyskać taką roślinę, że jest w dobrej kondycji i siłę jego umiejętności połączonych z wyobraźnią gdy powstaje nowe bonsai. Szkoda, że Małyjasiu nie podpisał się pod swoimi wypowiedziami, bo tak wygląda, że chce specjalnie doprowadzić do jakiegoś spięcia(bo może lubi czasem zamieszać) albo rzeczywiście nie umiałby nic postawić na poparcie swoich słów i opinii. Niestety dziś takie czasy, że o Mistrzostwie przeważnie(lecz nie zawsze) świadczą twoje dzieła i ich odbiór przez środowisko zajmujące się danym tematem(czy w malarstwie, filmie, czy w wytwórstwie czegoś). Oczywiście można zebrać garść klakierów i chwilowo wypromować się i swoje dzieła, ale wcześniej czy później życie i tak to zweryfikuje. Z tego co się orientuję to Piotr jest znany nie tylko w naszym kraju i jest ceniony(jak i jego drzewka) nie tylko przez popleczników ale też osoby postronne(które nie muszą zawsze zgadzać się z jego poglądami czy zachowaniami- ale doceniają jego twórczość) jak ja. Nigdy nie byłem na warsztatach prowadzonych przez Piotra, słyszałem o nich różne opinie. Myślę jednak, że najważniejsze jest jednak na tym forum abyśmy sobie pomagali, aby osoby zaczynające zabawę z bonsai mogły się uczyć od tych bardziej doświadzczonych(wiadomo, że nie wszechwiedzących), Małyjasiu nie przedstawiając się i nie pokazując swoich drzewek nie jest dla mnie w pełni wiarygodny, nie wiem czy nauki które głosi są poparte doświadczeniem a to się tak naprawdę liczy.
malyjasiu

Post autor: malyjasiu »

Bardzo sie ciesze, ze nie jestem wiarygodny :). Nie musze niczego nikomu nic pokazywac i udowadniac....Nie mam zamiaru doprowadzac do zadnego spiecia, to nadinterpretacja wypowiedzi...Poza tym wiekszosc bonsai w Polsce jest takie samo, a jakie ma byc????wiekszosc jest w europejskim stylu, bo zyjemy w europie i wbrerw pozorm widac, ze "te" drzewka sa europejskie. Prosze popatrzec na np. dlugosci jinow, czy na doniczki, widac w wiekszosci, ze to z europy. Dla kogos kto sie orientuje dostrzeze róznice i nie trzeba byc wielkim znawca bonsai....
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

witam :-)
Malyjasio --bez komentarza
Deoos ma racje Warsztaty zwykle trzeba dostosowac do sluchaczy i tak sie to u mnie odbywa Przypomne ze pokaz mial miejsce przy okazji Kongresu EBA na ktorym bylo wielu gosci i wystawcow z calej europy znajacych sie na temacie Decyzja o wyborze byla calkowicie celowa w mysl zasady ze pokaz ma czegos uczyc (w tym przypadku proba formowania tylko z dwoch galezi wyrastajacych po tej samej stronie) formowanie dwoch wariantow (czyli z jednej galezi jest oczywiste) wiec to nie byl problem Postanowilem wiec formowac dwie galezie ktore razem stanowia problem dla wielu doswiadczonych bonsaistow Rafal W ma racje Ja tez uwazam ze yamadori pozwala na tworcza prace i mozliwosc zaprezentowania warsztatu demonstratora
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
Rafał.W
Posty: 36
Rejestracja: 21 mar 2007, 11:05
17
Lokalizacja: PoznaĂą/SwarzĂŞdz

Post autor: Rafał.W »

No małyjasiu, końcówka w twoim wykonaniu piękna, lecz za bardzo mi przypomina pewnego pana z Białegostoku(myślę, że się nie obrazi), który kandydował na prezydenta tego miasta: obiecywał, że nie będzie wódki, narkotyków , nic nie będzie(no ale to tylko mała dygresja). Myślę, że chodzi wszystkim o to, że rozmowa z osobą (mimo, że tylko na ekranie komputera) anonimową nie jest w pełni komfortowa dla tych którzy nie mają problemów z tym, aby podpisać się pod swoimi słowami. W tej sytuacji, że małyjasiu nic nie musi robi się ona bezsensowna bo za daleko odchodzimy od tego co stanowi clou tej sprawy, czyli świerka, a to wciąż piękny materiał, w rękach takiego twórcy bonsai myślę, że z dużą przyszłością.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Ja bym chcial zwrocic modom i Adminowi na punkt 2.1. tego forum.

Piotr niestety pokazujac sie w necie i starajac sie komus uzmyslowic jakis punkt widzenia musimy sie liczyc ze jakis burak wejdzie na forum zaloguje sie pod idiotycznym nickiem i nabluzga ci w twarz bo na realu to by nawet kolo ciebie nie mial odwagi stanac. Spotkalem sie juz z tym nie raz i radze wszystkim takich delikwentow poprostu zlewac. Idioci gonia za sensacja by kogos wkurzyc nie znizajmy sie do ich poziomu.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
LUDWIK

Post autor: LUDWIK »

Witam wszystkich Ja dzięki takim dyskusjom poznaje co to bonsai! Do tej pory byłem zadowolony z tego co zrobiłem i sprawiało mi to satysfakcje.Podziwiam arcydzieła jakie są przedstawiane na forum i jako laik uczę się poznawania form styli bonsai.Na dzień dzissiejszy to sam bym chciał zrobić takie drzewko w kilka godzin a moje wypociny nawet nie dorastają do pięt pracom Piotra
malyjasiu

Post autor: malyjasiu »

Hehehe dobre :) Bolas sie wkurzył. Wbrew pozorom stanąłem obok Pana Piotra i Bolasa i jakos sie nie przestraszyłem....A w realu jak sie komus zasugeruje cos, ze widzi to inaczej, to zaraz sie oburza i jest swiecie przekonany, ze tak ma byc i koniec!....wypisywanie, ze ktos jesy burak i idiota, to Bolas świadczy, ze Twoja kultura dopiero puka do dna...
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Panie małyjasiu - proponuję poszukać na forum postów niejakiego 'jakistam' - podobny los się szykuje
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
ODPOWIEDZ