Jałowiec Pfitzeriana 2

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Jałowiec Pfitzeriana 2

Post autor: afiSh »

Cześć Wszystkim,
Chciałbym przedstawić kolejne drzewko które wydłubałem :wink: w ostatnich dniach. Jałowiec kupiłem w szkółce w lipcu. Ciekawią mnie Wasze opinie. Może ktoś ma jakiś pomysł na doniczkę? Bo jakoś mi nic nie przychodzi do głowy.
Załączniki
Przed formowaniem
Przed formowaniem
jalowiec.jpg (93.38 KiB) Przejrzano 5240 razy
Po wstĂŞpnym formowaniu
Po wstĂŞpnym formowaniu
jalowiec1.jpg (94.03 KiB) Przejrzano 5240 razy
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Witaj Jarku,
bardzo podoba mi się sposób w jaki ułożyłeś koronę. Rozumien, że taki wybrałeś front. Drzewko jednak, przy przesadzaniu pochyliłbym z 10o w prawo. Trochę mi się natomiast nie podobają jiny. Domyślam się, że jeszcze nie skończone ale wyglądają jakby były w przypadkowych miejscach. Krzyżują się z linią gałęzi. Ten duży po prawej mógłby jeszcze zostać, bo z czasem jak się ładnie wybieli może ciekawie prześwitywać przez koronę ale ten na dole bym usunął albo zmniejszył i wkomponował w przyszłe shari, jeśli takie zakładasz.
Niech jednak te uwagi nikogo nie zmylą, moim zdaniem to bardzo fajna praca.
Pozdrawiam
Bartek
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Sentinel pisze:Drzewko jednak, przy przesadzaniu pochyliłbym z 10o w prawo.
Ja bym Bartku zostawil to drzewko w tej pozycji co jest. Przechylajac w prawo pien bedzie wyrastal z ziemi prawie pod kontem prostym a to nie jest wskazane w tym przypadku.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: afiSh »

Sentinel pisze: Drzewko jednak, przy przesadzaniu pochyliłbym z 10o w prawo. Trochę mi się natomiast nie podobają jiny. Domyślam się, że jeszcze nie skończone ale wyglądają jakby były w przypadkowych miejscach. Krzyżują się z linią gałęzi. Ten duży po prawej mógłby jeszcze zostać, bo z czasem jak się ładnie wybieli może ciekawie prześwitywać przez koronę ale ten na dole bym usunął albo zmniejszył i wkomponował w przyszłe shari, jeśli takie zakładasz.
Cześć,
Bartku czy mógłbyś napisać dlaczego przychylił byś to drzewko przy przesadzeniu? Osobiście uważam że wtedy będzie mniej wyważone ale może Ty widzisz coś czego ja nie zauważam więc byłbym wdzięczny o rozwinięcię tej myśli. Jeżeli chodzi o jiny to tak jak się domyślasz jeszcze nie były formowane, te na górze dlatego że częściowo są owinięte rafią i będę je formował dopiero po usunięciu jej a ten na dole posłużył do zaczepienia odciągu, w przyszłości będzie dużo krótszy i nie będzie zasłonięty przez dolną gałąĽ. Shari też będzie :-) ale na to przyjdzie czas.
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
grzegorzbonsai
Posty: 145
Rejestracja: 28 sie 2004, 11:02
19
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: grzegorzbonsai »

Jest super. Wywal lub znacznie zmniejsz najniższy jin. Psuje elegancję głównej gałęzi. Wygląda jak podpora.
Gratulacje.
Jeszcze jedno mam nadzieję, że w środku nie ma zbędnych wywijasów. Ze zdjecia to nie wynika.
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Kamil pisze:Ja bym Bartku zostawil to drzewko w tej pozycji co jest. Przechylajac w prawo pien bedzie wyrastal z ziemi prawie pod kontem prostym a to nie jest wskazane w tym przypadku.
Przyznaję rację, nie pomyślałem o tym.

Wydaje mi się, że drzewko ciąży trochę w lewo ale może być efekt, że widzimy je w 2D. Chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy drzewo jest wyważone w kompozycji. Zależy też jaką doniczkę się wybierze i jak się posadzi, czy będą akcenty, które dopełnią całości i gdzie będzie stało.
Ale co do kąta nasadzenia to przekonaliście mnie i tak też mi się podoba.
Pozdrawiam Bartek
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: afiSh »

Jak myślicie, która doniczka pasuje lepiej? Chodzi mi o kształt.
Załączniki
przymiarka kopia2.jpg
przymiarka kopia2.jpg (79.43 KiB) Przejrzano 5030 razy
przymiarka kopia.jpg
przymiarka kopia.jpg (79.35 KiB) Przejrzano 5030 razy
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Jarku, proponuje pierwszą opcje! bardzo pasuje!
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
fvet

Post autor: fvet »

Dawno nie widziałem na forum tak dobrze zrobionego drzewa po pierwszym formowaniu. Moje gratulacje tym bardziej, że z tego co piszesz jesteś w zasadzie samoukiem. Jestem zdecydowanie na TAK. I to dotyczy obydwu jałowców. Jeszcze raz moje gratulacje.
Pozdrawiam
RADEK
ODPOWIEDZ