Fagus Sylvatica atropurpurea

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Fagus Sylvatica atropurpurea

Post autor: dary1 »

Buk czerwonolistny

Będąc na świętach u rodziny nie odmówiłem sobie przyjemności spenetrowania okolicznych szkółek. W jednej w nich, gdy wszedłem właściciel zajęty był właśnie przygotowywaniem drzewek do sprzedaży po zimowym wypoczynku. Wszystko stało jeszcze w pryzmie pomieszane i przykryte starą włókniną. Spytałem go o buk czerwonolistny i otrzymałem odpowiedz ze „gdzieś tam powinien być proszę się rozejrzeć”. Od razu wpadł mi w oko, ponieważ po zimie nie było na nim śladu metki z ceną oceniłem ze mogę za niego dać do 50 zł. Przyniosłem buka do właściciela i zapytałem o cenę, ten obejrzał drzewko kilkakrotnie w nadziei ze znajdzie tam starą cenę, niestety. Następnie udając, że myśli rzucił pytająco do mnie 17 zł? Wyjąłem szybko pieniądze zapłaciłem i jeszcze szybciej oddaliłem się żeby nie zmienił zdania. :-) :twisted:

Bardzo chętnie zapoznam się z waszymi propozycjami prowadzenia drzewa :-)

Po przeczytaniu uwag szymona dodam ze obwód pnia wynosi dokładnie 2,4 cm
Załączniki
Buk czerwonolistny obwĂłd u nasady pnia 6 cm
Buk czerwonolistny obwĂłd u nasady pnia 6 cm
buk2.jpg (86.79 KiB) Przejrzano 3131 razy
Buk czerwonolistny wysokoœÌ bez doniczki 66 cm.
Buk czerwonolistny wysokoœÌ bez doniczki 66 cm.
buk1.jpg (95.95 KiB) Przejrzano 3132 razy
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2006, 21:29 przez dary1, łącznie zmieniany 4 razy.
Darek Rychlicki
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

czolem Darku

jesli obwód 6 cm, to srednica pnia niespełna 2 cm, tak mnie uczyla pani od matematyki pietnascie lat temu. Jesli sie myle, niech ktos poprawi.
Przy tej średnicy pnia oraz wielkości liści, jakie roślina ta posiada, a także odległościami pomiędzy międzywięĽlami, przyzwoita średnica pnia, która umożliwiłaby wyprowadzenie przynajmniej 30-40 cm drzewa o poprawnych proporcjach to przynajmniej 5 cm.
Mam podobnego buka, rośnie u mnie w ogrodzie od dwóch lat - kiedy kupiłem go zauroczony rozgałęzieniem jakie posiadał, śrdnica jego pnia była mizerniejsza od twojej (ok 1 cm) - dlatego obecnie cierpliwie czekam na pogrubienie, nie ruszając go w ogóle. Chyba to byłoby najlepszym wyjściem również i dla twojego.

Pozdr

szymon
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Witaj Darku :wink:
Gęsta korona, długo nic i na dole 3 gałązki. W tej chwili nie wygląda to razem ciekawie. Mnie nasuwa się jedno - zrób odkład powietrzny powyżej tej 3ciej g. Następnie obydwa radziłbym tak jak Szymon w grunt. Tej koronie, po paru latach w ogrodzie a potem paru - formowania, widzę fajne grube drzewko, z koroną raczej szerszą niż wyższą.

pzdr i do zobaczenia w Książu :wink:
Adam Cieślik
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Tak zaczynam poważnie rozważać zrobienie odkładu powietrznego, ale moje doświadczenia w tym względzie są niewielkie. To znaczy znam teorie robiłem odkład na fikusie i jabłoni ale nigdy nie spotkałem się z odkładem na buku. Jeżeli ktoś ma doświadczenia z tym gatunkiem i odkładem powietrznym na nim proszę o informacje. Dzięki :-)
Darek Rychlicki
ODPOWIEDZ