Jałowiec

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Jałowiec

Post autor: Tomek »

Witam Wszystkich. :-D Będąc dzisiaj w Praktikerze kupiłem sobie trzy jałowce. Sprzedawca jak zwykle był zdziwiony :shock: że kupuje drzewka małe, poniszczone, z poobcinanymi gałązkami. Próbowałem mu wyjaśnić o co chodzi a i tak na mnie patrzył jak na kosmite. :roll: Widocznie słowo "Bonsai" było dla niego zagadką :shock: Jeżeli ktoś ma jakąś propozycje jak je poprowadzić czekam na podpowiedĽ (nie chciał bym ich zniszczyć). Z góry dziękuje.

Pozdrawiam
Tomek
Załączniki
Juniperus Communis "Bruns". Tego JaÂłowca chciaÂł bym poprowadziĂŚ w stylu smagany wiatrem z dwoma pniami.
Juniperus Communis "Bruns". Tego JaÂłowca chciaÂł bym poprowadziĂŚ w stylu smagany wiatrem z dwoma pniami.
zdj. 007.jpg (44.76 KiB) Przejrzano 7660 razy
Juniperus Communis "Bruns"
Juniperus Communis "Bruns"
zdj. 008.jpg (44.85 KiB) Przejrzano 7660 razy
Juniperus Communis "Bruns"
Juniperus Communis "Bruns"
zdj. 009.jpg (62.93 KiB) Przejrzano 7662 razy
Juniperus Communis "Bruns"
Juniperus Communis "Bruns"
zdj. 010.jpg (46.38 KiB) Przejrzano 7661 razy
Juniperus Communis "Bruns"
Juniperus Communis "Bruns"
zdj. 011.jpg (58.47 KiB) Przejrzano 7660 razy
Ostatnio zmieniony 26 maja 2005, 11:01 przez Tomek, łącznie zmieniany 5 razy.
acer6

Post autor: acer6 »

TEn pierszy na razie kwalifikuje się na małego literata lub kaskadę (teraz ) lub (jeśli chciało by ci się czekac kilka lat :-D ) może na coś innego .
z tym jinem przy ziemi bym się na razie wstrzymał ( tak na rok - lub więcej )

JEszcze jedno do ostatniego komunisty z dwoma pniami :
-wielu ludziom bardzo podoba sie styl smagany wiatrem , jednak styl ten jest z natury ekspresyjny , burzliwy ... a poza tym specyficzny i do takiego stylu dobrze jest mieć specyficzny materiał .

Twój jałowiec jest raczej "spokojny" ( prosty pień , wiele bocznych gałęzi , regularność ) i zrobienie z niego fukinagashi moze wyjść gorzej niż typowego sokana , lub moyogi czy chokana .
Więc pomysl i dobrze się zastanów zanim dokonasz ostatecznego cięcia :D
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Kiedys zimą tez kupiłem sobie taki młody Jałowczyk , te OldGold rosną stosunkowo wolno wiec wybrałem sqamata cos tam ... nie pamietam ..
W kazdym razie dzisiaj wygląda tak ..i chce mi sie smiac z samego siebie ..no nic moze kiedys cos z niego wycisne , doniczka -3 zł... i w sumie powinnem go chyba do "akcji Kicz" wrzucić ... :oops:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Adek

Post autor: Adek »

Dlaczego? Całkiem miła roślinka, wiadomo ze wymaga jeszcze kilkuletniej pracy nad nim ale wcale nie jest taki zły :wink: Tylko troche doniczka nie pasuje ale odbieram to jako donice przejsciowom :wink:
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

:oops: Co sądzicie o tej małej przemianie? :oops:

Pozdrawiam
Tomek
Załączniki
PrzĂłd
<br /> 
<br />Juniperus Communis &quot;Bruns&quot;. TroszkĂŞ przerobiÂłem mojego jaÂłowca. Ma byĂŚ drzewkiem o dwĂłch pniach w stylu CHOKKAN. Nie wiem czy jest dopuszczalny taki styl ale nie miaÂłem innego pomysÂłu. ZrobiÂłem trzy maÂłe jiny i shari na grubszym pieĂąku.
PrzĂłd

Juniperus Communis "Bruns". TroszkĂŞ przerobiÂłem mojego jaÂłowca. Ma byĂŚ drzewkiem o dwĂłch pniach w stylu CHOKKAN. Nie wiem czy jest dopuszczalny taki styl ale nie miaÂłem innego pomysÂłu. ZrobiÂłem trzy maÂłe jiny i shari na grubszym pieĂąku.
jaÂłowiec1.jpg (30.18 KiB) Przejrzano 7488 razy
TyÂł
<br />
<br />Juniperus Communis &quot;Bruns&quot;.
TyÂł

Juniperus Communis "Bruns".
jaÂłowiec2.jpg (33.4 KiB) Przejrzano 7489 razy
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Dla mnie jakoś dziwnie wygląda najniższa gałąĽ niższego drzewka. Jakby gałęzie się krzyżowały.
Wojtek Łukaszewski
sepher

Post autor: sepher »

Moim zdaniem zmiany zdecydowanie w dobrym kierunku :). Ja bym jeszczed troche bardziej prześwietlił drzewko na u góry na obu pniach (wydaje mi się, że jest trochę za gęste), no i powyginał troche pnie i moze nawet trochę od szczytu je skrócił (ale to kwestia gustu :)). Podoba mi się drutowanie, mi nie wychodzi tak dobrze ;).
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dwie uwagi na szybko.
1. Ze zdjecia wynika ze ciut za wasko (za gesto) okrecasz druty.
2. Jaki sens jest owijanie całej galezi drutem skoro nie nadajesz jej kształtu a odginasz ja tylko w dol w miejscu gdzie laczy sie ona z pniem. I tu rada wygnij galaz w kilka S zobaczysz zbiegnie sie ona bedzie troszke krotsza ale nabierze wigoru.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Dzięki za podpowiedĽ. W sumie to moja pierwsza tak poważna decyzja w kształtowaniu drzewka :oops: Niestety nie znam żadnej osoby z Trójmiasta lub okolić która by mogła mi udzielić jakichś rad na żywo. Z jałowcami dopiero zaczynam. Bolas wiem że specjalizujesz się w pewnym sensie jałowcami także twoje uwagi biore do głowy :idea: Chodzi Tobie o to żeby powyginać wszystkie gałązki w literkę "S"? A co myślisz o pieńkach zostawić proste czy też w jakiś sposób je powyginać? I co zrobić z koroną drzewa?

Pozdrawiam
Tomek
Adek

Post autor: Adek »

Zobacz Tedunio jak całkiem zmienia wygląd drzewka dobrze ułozone gałązki. Jak nadasz im lekkie wygięcia bedzie o wiele lepiej wyglądał. Moj virtual jest daleki od ideału ale chcialem Ci zobrazowac jak mozna ułozyc gałązki
Załączniki
ja_owiec2_982[1].jpg
ja_owiec2_982[1].jpg (37.47 KiB) Przejrzano 7449 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Thx całkiem ciekawe. Będe musiał pokombinować.

Pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Jesli patrzysz z przodu drzewka to galezie maja sie układac wlasnie tak jak namalowane na virtualu. Ale jesli popatrzyc z gory na galaz szczegolnie te pierwsze najdłuzsze niech przybiora ksztalt kilku liter S. Tak jak na rysunku. Przed i Po :D
Załączniki
galazki.JPG
galazki.JPG (17.25 KiB) Przejrzano 7430 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

W tym przypadku bym ale zostawil galazki proste bo pien jest prosty.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

No to mamy roznice zdan.
Decyzja podejmie wykonawca :D
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
komono_bonsai

Post autor: komono_bonsai »

A ja powiem ytle że się załamałem bo kupiłem jałowca w OBI calą zime przetrzymał a jak go przesadziłem do igły zżółkły i po jałowcy.Co ja takiego zrobiłem??
ODPOWIEDZ