Proszę o .

Ogólnie o tematyce bonsai.
Maja

Proszę o .

Post autor: Maja »

Od niedawna mam w posiadaniu liściaste drzewko bonsai (zdjęcie załączam). Niestety nie znam jego nazwy(gatuku). Gdyby ktoś mógłby podać przynależność gatunkową drzewka, byłabym bardzo wdzięczna.
Ponadto drzewko z niewiadomych przyczyn zaczęło gubić intensywnie liście. W związku z brakiem doświadczenia w tej dziedzinie, proszę o wskazówki.
Maja
Załączniki
01.jpg
01.jpg (54.86 KiB) Przejrzano 4513 razy
Maja

Post autor: Maja »

cd: Proszę o . /zdjęcie liści/
Załączniki
02.jpg
02.jpg (65.02 KiB) Przejrzano 4510 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Ja bym powiedzial, ze to poprostu fikus. Zeby wiedziec co robisz zle Maju, musimy najpierw wiedziec jak sie opiekujesz tym drzewkiem.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

przedewszystkim zalecam duzo słońca ...ciągle wilgotne podłoże , zadnych przeciągów wiatrów tp..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Liście wskazują na Ficusa retusa (microcarpa).
Maja

Post autor: Maja »

Dziękuję,
ogromnie jestem wdzięczna za wskazówki. Mam mnóstwo podręczników dotyczących ochrony i pielęgnacji fikusów bonsai. Tak jak mi zalecaliście Państwo, ma duży dostęp do światła, chronię go przed nagłymi zmianami temperatury i wiatrem.Dbam o wilgotne podłoże. Podlewam odżywką raz na 2 tygodnie. Po miesiącu stwierdzam nadal opadanie liści. Bardzo się boję, że stracę drzweko. Czytałam o szkodnikach mogących się gnieĽdzić w systemie korzeniowym. Może tu jest problem? :(
Dziękuję jeszcze raz.
Maja
sepher

Post autor: sepher »

Dzień dobry, Maju :)

Nie wiem jakie dawki nawozu stosujesz, ale jeśl jest on dość mocno stężony, to nawożenie co 2 tygodnie może być nieco zbyt częste. Poza tym ficusy często reagują opadaniem liści na zmianę otoczenia, przeciągi itp. Myślę, że teraz powinnaś ograniczy trochęć nawożenie i podlewanie i zapewnić drzewku stałe warunki, a niedługo sie podniesie :). Ficusy są prawie niezniszczalne ;).
ODPOWIEDZ