Oliwka

Ogólnie o tematyce bonsai.
MaxDymitr

Post autor: MaxDymitr »

U mnei w sumie tyak samo - zima parap[et (do tego nad kaloryferem ;) ) bo nie mam innych warunków a w lecie balkon.

PS
Nie wiecie cóż takeigo jest warunkiem żeby zakwitła oliwka ? Bo moja nic, ani poćzka nie wypóści ani owocu :)
Darek1972

Post autor: Darek1972 »

Witam Wszyskich!

Jestem nowym miłośnikiem bonsai i nowym uczestnikiem tego forum.
Tak się składa, że niedawno kupiłem oliwkę europejską, którą chcę poprowadzić "na bonsajke". Mam jednak wątpliwośći czy można u tego gatunku obcinać listki podobnie jak np. w klonach, żeby je zminiaturyzować czy tylko ograniczyć sie do przycinania nowych konarów.

Z góry dziękuje za pordę :)
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Darku, liscie powinno sie przycinac jedynie na w 100% zdrowych drzewkach i jedynie jako ostatni punkt formowania drzewka.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

HEHE. W ikei są po 19.99. Zrobili przecene na padnięte dęby ale jedną kartke przykleili nie tam gdzie trzeba. Skutek kupiłem za 4,95 piekną oliwke
Pozdrawiam
Bartosz
Symonides

Post autor: Symonides »

hehe dzieki, chyba sie przejde do Ikei :) kiedy to bylo? mam nadzieje, ze promocja trwa...
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Dajcie sobie spokoj z ikea lub podobnymi sklepami! Ikea sprzedaje meble i ma zero pojecia o bonsai! To co oni sprzedaja daleko odbiega od prawdziwego bonsai i tez nigdy prawdziwym nie bedzie!
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

@Kamil spokojnie :)

Rozmawiałem z Acerem o tej oliwce i to zwykłe drzewko, nikt tu nie mowi o bonsai, choć prawda ze tym sklepom w tej dziedzinie TROCHE brakuje....
Krzysiek



Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Bonsaje w Ikei to rzeczywiście kiepścizna, ale mają tam sporo zwykłych roślin, które można poprowadzić. Kupiłem ostatnio 15 sadzonek Murrayi. W przeciętnej kwiaciarni roślina nieznana i niedostępna.
Artur
MaxDymitr

Post autor: MaxDymitr »

Co do obcinania liści - stanowoczo odradzam. Z własnego doświadczenia. Jakieś dwa latka temu, jka kupiłem sbie oliwke uznałem że ma liście zbyt duże, poobcinałem 90% i... dopiero od dwóch miesięcy zaczyna odżywać. Dotąd była prawie łysa. Ciężko jej idzie z odrastającymi liścmi, odrastają woszem, ale pojedyńcze, słabe, mizerne, oklapłe...
ODPOWIEDZ