Podloze do bonsai o nazwie BonCoco

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Podloze do bonsai o nazwie BonCoco

Post autor: Kamil »

Witajcie,

slyszeliscie juz cos na temat tego podloza?

Tydzien temu bylem na wykladach poswieconych pielegnacji bonsai, a dokladniej podlewanie, odpowiednie podloze, nawozenie. Przedstawiona wlasnie ww. podloze. Wedlug producenta, podloze zostalo stworzone specjanie dla bonsai i co ciekawe, spelnia rowniez funkcje drenazu. Nie trzeba zwiazku z tym stosowac np. akadamy jako drenazu.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
kristofer001
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2008, 00:54
15
Imie i nazwisko: Krzysztof K.
Województwo: pomorskie

Post autor: kristofer001 »

Kamil pisze:akadamy jako drenazu.
:co:

A nie miales czasami na mysli kreramzytu na mysli? Tak sie pytam dla wyjasnienia!
Ja nie slyszalem o takim podlozu a co tam jest wmixowane byly jakies skladniki na opakowaniu?
Awatar użytkownika
D@niel
Posty: 30
Rejestracja: 18 maja 2008, 12:14
15
Imie i nazwisko: Daniel N
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kuniów

Post autor: D@niel »

Witam.
Muszę powiedzieć, że zaciekawił mnie ten temat, ale ciężko cokolwiek odnośnie tego znaleźć….

Więc tak „ziemia” BonCoco to nie jest typowo ziemią taką jaką znamy. Jest to bardzo strukturalno stabilny substrat, zawierający dużą ilość włókien kokosowych, które mają zapewnić optymalne dotlenienie i zapewnić dobry drenaż podłoża. „Ziemia” BonCoco zawiera także, specjalnie dostosowane nawozy nawadniające, które mają na celu uzupełnienie niedoborów oraz zapobiec zarażeniom przez choroby i szkodniki. Człowiek, który tą ziemię wynalazł nazywa się Stephan Pfeiffer i mieszka w Niemczech.

To na razie tyle co udało mi się dowiedzieć, jednak już niebawem ma się pojawić kolejny artykuł na temat tej ziemi.

Informacje pochodzą ze strony: http://www.bonsai-art.com/seiten/93_mag ... oncoco.htm (artykuł w j. niemieckim)
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Cześć,
Kamil byłeś na fajnym wykładzie. Będą jakieś powtórki? Ja właśnie zastanawiam się nad zmianą nawozu. Do tej pory nawoziłem bonsai foodem. Chcę zmienić na obornik i biohumus. Tak żeby było tanio i wygodnie.
Jesienią w Krakowie był też bardzo ciekawy wykład o pielęgnacji bonsai (podlewanie, plan cięcia, prezentacja, grass bonsai)

Jeżeli chodzi o BonCoco. Może jest to coś w rodzaju ziemi kompostowej w granulacie?
Taki substrat mógłby być interesujący w połączeniu z akadamą i żwirem : )
Artur
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Włókno kokosowe faktycznie ma bardzo dobrą chłonność (nawet napisze, że lepszą niż torf) - ale czy jest drenażem, które ma dobrą strukture do przenikania powietrza ? Szybko schnie i bardzo przy wyższych temperaturach paruje z włókna kokosowego woda (to tez nie wiem czy jest dobre przy roslinach). Ja bym napisał, ze to jest bardziej zapychacz i w dużych ilościach <font color="#FF0000">napewno //ort</font> nie polecałbym stosować jako jedna z mieszanek do bonsai. Chociaż rzeżuche na włóknie sadziłem i rosła jak szalona :)

Co do biohumusa to możesz Artur spokojnie sie w niego zaopatrzeć - jest bardzo dobrym nawozem organicznym. Nie udało mi sie nim przenawozić roślin chociaż stosowałem w róznych proporcjach (innych niż na opakowaniu), a rośliny w gruncie podlewałem nawozem bez rozcieńczania z wodą - co chyba nawet i producent podaje. -> fajną fotke znalazłem -> http://www.peregnoy.ru/eng/img/staratel.jpg

Ja mam chęć spróbować ze żwirkiem niezbrylającym dla kotów - bo przekonałem sie po artukule H.Harringtona (oczywiście na próbe na 1 mniej wartościowym drzewku :))
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Cześć, też mi się wydaje, że SAMO włókno kokosowe może być NIE UDANYM podłożem do bonsai. Nawet jeżeli byłby dobrze sprasowany i pokruszony. Jeżeli byłby to jakiś granulat o frakcji 2mm-4mm to bardzo chciałbym użyć tego w mieszance. Mam też nadzieję, że nie jest to lipa typu "ziemia do bonsai" w zestawach z nasionami na allgr.

Co do nawożenia to dzięki za info. Biohumusu zacznę używać. Myślałem nawet o każdorazowym podlewaniu słabym roztworem. Dodatkowo chcę obłożyć drzewa sprasowanym obornikiem w kulkach. 2 lata temu kupiłem ok. 60 szt i fajnie się tego używało. Teraz obornik się już skończył i szukam nowego. Myślę też, że musi być jakiś łatwy, czysty i tani przepis DIY na taki nawóz.

Koci żwir bierz od razu o worek więcej niż potrzebujesz. Szybko się przydaje kolejne opakowanie ; )
Po otwarciu czuć specyficzny smród drogeri, ale można go szybko usunąć przesypując na wietrze żwir z wiadra do wiadra kilka razy. Bez wietrzenia po 1/2 roku od posadzenia smród znika. Ja się tym nie przejmuję, drzewa rosną w tym dobrze. Do yama bezkonkurencyjne.
Artur
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

Artur ja swoje roślinki podlewam roztworem Biohumus za każdym podlaniem w proporcji 3 nakretki na litr wody i roślinki mają się dobrze. Także myśle że bez obaw możesz podlewac tym nawozem kiedy zechcesz. Pozdrawiam
Krzysztof

Jestem tu, aby nauczyć się.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witajcie,

Krzysztofie, mialem na mysli drenaz w doniczce. Ja na przyklad czesto stosuje wlasnie akadame jako pierwsza warstwe, potem na to inna mieszanke.

Daniel juz Wam prawie wszystko o tej ziemi powiedzial.
Moge dodac, ze to wlasnie Pan Pfeiffer prowadzil ten wyklad, na ktorym bylem. Podczas wykladu m.in. mialem okazje zobaczyc to podloze. Probowalem zgniesc w piesci troche tej ziemi (byla sucha), nie do konca mi sie to udalo. Moze swiadczyc to o tym, ze i w doniczce to podloze szybko sie nie zbije, a co z tym sie wiaze, bedziemy mieli zapewnione dobre dotlenienie.
Odnosnie nawozu, o ktrorym napisal Daniel. Dokladniej, sa dwa rodzaje tego nawozu: PH+ i PH- i rozpuszcza sie go w wodzie, ktora potem podlewa sie nim nasze drzewka.
Jak wiadomo, nasza woda zostawia wiele do zyczenia. Zwiazku z tym po przesadzeniu drzewka najpierw musimy zmniejszyc PH naszego podloza i korzystamy z nawozu PH- do uzyskania odpowiedniej wartosci PH. Gdy to juz nastapi, korzystamy na przemian z nawozu PH+ i PH-.
Jak widac, az takie proste to nie jest. Aby wszystko funkcjonowalo tak jak nalezy, wypadaloby sie zaopatrzyc w przyrzad, najlepiej elektroniczny, do mierzenia PH. Oprocz tego trzeba miec dwa zbiorniki, w ktorych bedziemy rozpuszczac nasz nawoz.

@Artur Wedlug Pana Pfeiffera, BonCoco stosowac mozna bez zadnych innych mieszanek. Oczywiscie nikt tego nie zabrania ale po co dodatkowe koszty?


Na dniach dodam to podloze do sklepiku. Po pierwszych obliczeniach, cena tez nie bedzie wygorowana.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
17
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Kamil pisze: Zwiazku z tym po przesadzeniu drzewka najpierw musimy zmniejszyc twardosc (PH) naszego podloza i korzystamy z nawozu PH- do uzyskania odpowiedniej wartosci PH. Gdy to juz nastapi, korzystamy na przemian z nawozu PH+ i PH-.
Jak widac, az takie proste to nie jest. Aby wszystko funkcjonowalo tak jak nalezy, wypadaloby sie zaopatrzyc w przyrzad, najlepiej elektroniczny, do mierzenia twardosci. Oprocz tego trzeba miec dwa zbiorniki, w ktorych bedziemy rozpuszczac nasz nawoz.
No coś Kamil namieszałeś. Twardość wody, a skala kwasowości i zasadowości PH to osobne sprawy. Twardość wody to stężenie soli, wapnia i metali w wodzie. Skala PH odnosi się do odczynu, kwaśny lub zasadowy i to akurat ma znaczenie w odniesieniu do konkretnych gatunków i ich preferencji.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Dzieki za poprawienie mnie Damianie. Oczywiscie masz racje...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Dodam jeszcze, że pH i twardość wody to dwie różne rzeczy ale zachodzi między nimi pewien związek. Woda twarda ma pH wysokie a woda miękka odwrotnie ma odczyn kwaśny. Dlatego twardą wodę powinno się zakwaszać co zmniejsza negatywne skutki twardej wody.
Artur
Awatar użytkownika
Paulus
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2009, 14:32
15
Imie i nazwisko: Pawel Kusinsky
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Paulus »

shishiodoshiMeth. pisze:Cześć, też mi się wydaje, że SAMO włókno kokosowe może być NIE UDANYM podłożem do bonsai. Nawet jeżeli byłby dobrze sprasowany i pokruszony. Jeżeli byłby to jakiś granulat o frakcji 2mm-4mm to bardzo chciałbym użyć tego w mieszance. Mam też nadzieję, że nie jest to lipa typu "ziemia do bonsai" w zestawach z nasionami na allgr.
Stosowałem BonCoco w ubiegłym roku wiosną do produkcji rozsad pomidorów i ogórków. Ta mieszanka która kupiłem, jest przeznaczona właśnie do produkcji rozsad i zawiera (można to stwierdzić wizualnie około 10% perlitu). Sprawdziła sie znakomicie. Ma niesamowite właściwości: jest przewiewna bez względu czy jest mocno mokra czy też półsucha. Długo trzyma wilgoć. Rozsady rosły rewelacyjnie, a jak wiadomo są podobnie jak bonsai szalenie wrażliwe na skład mieszanki glebowej. Nie wiem tylko czy BonCoco, które ja kupiłem zawiera w sobie inne domieszki takie jak nawozy lub inne składniki chemiczne (worek jest z niemieckojęzycznymi napisami - zachowaj Boże). Sprawdzę jutro jakie ma PH. Za miesiąc będę przesadzał i lączył rafią 9 fikusów natashek w jeden pień. Mam zamiar tu właśnie zastosowac mieszankę BonCoco wraz z żwirkiem 2-4 mm. i perlitem w nastepujacych proporcjach: BC:Ż:P - 2:1:1
Drenaż z keramzytu jednak zastosuje tym bardziej, że natashki trafią do tymczasowej szerokiej donicy (okragła plastikowa misa) i aby ograniczyć wysokość mieszanki glebowej zastosuje drenaż w 1/3 wysokości podłoża. Jakie bedą wyniki zastosowania podłoża z BonCoco dla bonsai pokaże najbliższe kilka miesiecy. Na mój stary i doświadczony nos myślę , że to będzie rewelka. :ok:
Pozdrawiam Paweł
Załączniki
natashki w oczekiwaniu na formowanie ...
natashki w oczekiwaniu na formowanie ...
IMG_4363#poczta litle.jpg (70.39 KiB) Przejrzano 7221 razy
ODPOWIEDZ