Rany po cięciach - ficus retusa

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Rany po cięciach - ficus retusa

Post autor: 00seba »

Witam wszystkich
Mam pytanko odnośnie ran powstałych po usunięciu grubszych gałęzi. Czy w przypadku ficusa konieczne jest zabezpieczenie rany masą plastyczną (w końcu ficus wydziela trujący sok), oraz czy można zamiennie stosować np. pastę funaben. Chodzi mi o to czy dość duża rana po wyciętej gałęzi zabliĽni się nową tkanką i nie będzie śladu czy raczej zostanie cos w rodzaju dziupli nie chcę ażeby po cięciu miejsce zrobiło się poczerniałe i zagrzybione ( jak w większości marketsai ).

proszę o . z uwagi na to iż nie jestem fachowcem do spraw roślin i nie posiadam jeszcze dobrej lektury na temat Bonsai
Awatar użytkownika
Yoshimitsu
Posty: 51
Rejestracja: 29 sie 2006, 14:07
17
Lokalizacja: Żukowo

Post autor: Yoshimitsu »

To zalezy jak jest to duza rana ale mysle ze nie trzeba tego zabezbieczac mascia poniewaz fiukus jak powiedziales wydziela sok który dezynfekuje i zabezpiecza rane a jesli chodzi o rane to zalezy czy fiukus jest moldy czy juz w podeszłym wieku :)
Pozdrawiam Michał Miler
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

no właśnie też tak myślałem, a fikus nie jest młody ( podejrzewam że był kiedyś gałęzią w dorosłej roślinie - typowe marketsai)
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Ja bym Ci jednak proponował zabezpieczyc dodatkowo ta rane jaks maścia. Wieksze bezpieczeństwo i rana moim zdaniem szybciej sie goi. A to jak bedzie ta rana kjiedys wygladala to zalezy od ciecia. Dziuple bedziesz mial tak czy siak az kalus nie pokryje calej powierzchni rany.pzdr

P.s. Jak to marketowy fikus proponował bym ci oprysk grzybobojczy , bo wiekszosc niestety sa zakazone.
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

ok. rany posmarowałem maścią funaben3 ( aktualnie nie posiadam innej, tak poza tematem to może wiecie gdzie kupić japońską masę plastyczną do ran tylko że najlepiej w tupce w małej ilości). co do twojej rady pinaceae to myślę że nie będę przedobrzał z uwagi na to że gdy go kupowałem w tesco to strasznie capiał opryskiem (świeżo ze szklarni pewnie były) po za tym nie zauważyłem w nim żadnych oznak chorób wygląda na zdrowy ( ofkos mogę się mylić ;) )
Awatar użytkownika
Olon
Posty: 89
Rejestracja: 20 gru 2005, 20:31
18
Lokalizacja: Ruda ÂŚlÂąska
Kontakt:

Post autor: Olon »

Jeśli fikus jest jedynie "zakażony" zarodnikami jakiegoś grzyba, to raczej tego nie zobaczysz, a jak dojdzie do widocznych objawów rozwoju grzyba to często jest juz za póĽno na skuteczną walkę ( zależy co to za grzyb ). Jednak Ty mimowolnie już częściowo zabezpieczyłeś drzewko przeciw atakowi grzybów, ponieważ maść funaben, którą zastosowałeś, posiada właściwosci grzybobójcze, a to właśnie sama rana i jej okolice są najbardziej narażone na atak patogenów.

:wink:
"Nie w poznaniu le¿y szczêœcie, lecz w d¹¿eniu do niego"
Edgar Alan Poe
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

Post autor: Marcin29 »

Witam
Mam taki małe pytanie odnośnie cięcia fikusa .Czy jeśli utnie się gałązkę z liściem i posmaruję tą ranę po cięciu maścią ogrodniczą funaben to czy w tym miejscu lub obok fikus wypuści nową gałązkę lub liście ? pozdrawiam
Awatar użytkownika
Amator Bonsai
Posty: 96
Rejestracja: 11 kwie 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Kacper R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Amator Bonsai »

Nie ma potrzeby zabezpieczania cięć na fiskusie, bo zaraz po odcięciu gałązki, co już pewnie zdążyłeś zauważyć, z rany wypływa lateks, który jest naturalnym zabezpieczeniem.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Funaben nie jest najlepszym rozwiązaniem dla bonsai.
nie ma pewności że akurat w tym miejscu cokolwiek wyrośnie ale zawsze będzie można cos tam wszczepić.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

Post autor: Marcin29 »

Co miałes na mysli piszac nie ma pewności czy cos tam wyrośnie ?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Mhm tyle że temat sprzed roku :D
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
rafalkabat
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2015, 15:05
8
Imie i nazwisko: Rafał
Województwo: mazowieckie

Post autor: rafalkabat »

Ja trzy lata temu wyciąlem gałęzie grubości ołówka bez zabezpieczenia to rana do dziś nie nadlała się korą tylko obeschła.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ