DÄ…b - problem przed pozyskaniem

Ogólnie o tematyce bonsai.
Adek

DÄ…b - problem przed pozyskaniem

Post autor: Adek »

Witam. Mam pewien problem- znalazłem pewnego dęba który rośnie w rowie, mam zamiar rozplanowac jego pozyskanie na 2 lata ze względu na jego rozmiary - ponad metr, na tę wiosne przytne korzenie a na następną pozyskam do pojemnika. Problem w tym ze ow drzewko choruje na mączniaka :-| Biały nalot mają liscie tylko na końcach gałązek. Zastosowac opryski przed pozyskaniem, a wykopac gdy pozbęde sie mączniaka czy walczyc z nim po pozyskaniu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Uuuu - będzie problem. Zarodniki mączniaka są niesamowicie żywotne, trudno się go pozbyć, a łatwo się przenosi... Ja bym (jeśli dąb jest NAPRAWDĘ tego wart, bo jeśli nie, to szkoda nerwów) spróbowała leczyć go teraz, zanim go zabierzesz i zakazisz sobie resztę roślin, a nastąpiłoby to niezawodnie. Trzeba usunąć zakażone liscie, czyli wszytkie, (a na to już póĽnawo) resztę porządnie spryskać jakimś środkiem antymączniakowym... potem jeszcze raz pryskać.... aż do skutku. Wyleczenie drzewka będzie trudne (jeśli w ogóle możliwe).
Anna Dorota
Adek

Post autor: Adek »

Dzięki Aniu za szybką odpowiedz. Na moje oko to dopiero początek choroby, tylko pare lisci jest z białym nalotem- Zrobie tak, usune zakazone gałązki, kupie jakis preparat. Moim zdaniem materiał jest wart zeby go wykopac ale jeśli rzeczywiscie mączniak nie zniknie dam sobie z nim (dębem :D ) spokuj.

Pzdr
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

AnnoDoroto, chyba nie należy obawiać się porażenia drzew innych gatunków stojących w pobliżu. Zarodniki grzybów powodujących mączniaka różnią się w zależności od gatunku. Mączniak dębu nie przeniesie się np. na jesiona czy klona.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Niestety, przenosi się elegancko. Chyba że młode dęby które miałam u siebie nie były zakażone mączniakiem dębu - bo zakaziły mi klony jesionolistne w zeszłym roku i do tej pory mam problem. U nas sporo tego grzybola w ogóle i widzę oznaki na m.in. klonach, karaganie, jesionie ("na wolności", nie w doniczkach). Poza tym mączniaka trudno całkiem wygubić, więc szkoda byłoby, gdyby Adek zakaził sobie np. zdrowe dęby, jeśli takie planuje mieć w przyszłości.
Anna Dorota
Adek

Post autor: Adek »

Czy jest jakas roznica między walką z mączniakiem w gruncie a w donicy? ...Oprocz tego ze moge zarazic inne drzewka...
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Taka, że w donicy masz go pod nosem, a w gruncie - musisz latać gdzieś daleko... A na poważnie - chore (już w jakiś sposób osłabione) drzewko przesadzać? Chyba że chodzi ci o leczenie drzewek które zostały zainfekowane już jako doniczkowe?

W każdym razie sądzę że drzewko w gruncie jest silniejsze, ma więcej szans.
Anna Dorota
Adek

Post autor: Adek »

Podobnie myślałem, dąb w gruncie będzie <font color="#FF0000">napewno //ort</font> silniejszy niż w doniczce. Dzięki Aniu, dzięki Szymonie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 25 sie 2005, 08:22 przez Adek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Nie MˇCZNIAKOM ale MˇCZNIAKOWI (mączniaki to chyba robale, mączniak to grzyb). Było już o tym na forum, dział : choroby i szkodniki.
Anna Dorota
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

chyba mączlik :wink:
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Mączlik - biała muszka
Mączniaki - larwy (używa się do karmienia np. gadów w terrariach)
Mączniak - niemiły grzyb atakujący drzewa i sprawiający że liście wyglądają jak obsypane mąką.

Nie podpuszczajcie mnie! :-D
Anna Dorota
anetam

Post autor: anetam »

W tym roku tez miałam ten problem i z tego co się dowiedziałam to tak:
Preparaty typu bravo - nic tu nie zdziałają. One działają tylko kontaktowo i zeby nie dopuszczec do zakazenia pozostalych lisci musiałbyś bezprzerwy opryskiwać.
U mnie pomógł preparat: Folicur. Opryskujesz raz, pozniej do 4 dni 2 raz i pozniej chyba jeszcze mozna w zaleznosci od potrzeb. Ale po zastosowaniu Folicura widzę wyraĽną różnicę. W przyszłym roku wiosną profilaktycznie również zastosuję ten preparat.

No i moim zdaniem oczywiście lepiej wyleczyć go przed pozyskaniem. Zdecydowanie silniejsze jest drzewko "w gruncie" i szybciej poradzi sobie z chorobą. A Folicur podobno przedostaje się do roślinki i krąży z sokami, wiec nie ma potrzeby biegac aż tak często.

Pozdr.
Aneta
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Hi. Poczekaj jak drzewo straci liscie.Kup plyn do malowania jin martwe drzewo rozrob go 1-20 stu i spryskaj dokladnie cale drzewo. powinno .,a tak naprawde maczniak i dab wystepuja czesto parami :-( :
anetam

Post autor: anetam »

Na wiosnę zanim wypuści liście opryskaj Folicurem kilka razy w odstępach czasowych jak na ulotce. Ten preparat będzie sobie krążył w sokach rośliny i nowe liście wyrosną zdrowe. Testowałam różne preparaty na mączniaka i ten okazał się ok.

No i moim zdaniem lepiej go wyleczyć przed pozyskaniem. Przesadzenie do donicy będzie sporym stresem dla rośliny i lepiej żeby była w dobrej kondycji. Poza tym i tak pozyskanie planujesz rozłożyć na 2 lata, więc tym bardziej już teraz musisz to leczyć.
A i pamiętaj przy pozyskiwaniu, że dęby mają potężne korzenie palowe - bardzo długie.
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

sprawa jest dyskusyjna, leczenie drzewa w jego naturalnym srodowisku ( mam tu na myśli obecność innych dużych drzew, które rozsiewają zarodniki) jest syzyfową pracą. Najlepiej było by go pozyskać, tak aby nie przytargać opadłych liści i aby bryła korzeniowa była na tyle silna aby mozna było ją oczyścic i potraktowac środkiem grzybobujczym, najlepiej na wiosnę. No ale nie zawsze sie tak da.
Ja pryskam środkiem na mączniaka kilka razy w sezonie, mimo że go nie mam, profilaktycznie.
Piotr
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Tylko że zabierając do siebie dąb zakażony mączniakiem można sobie wspaniale roznieść to świństwo po innych roślinach... Mówię tu powołując się na jakże bolesne doświadczenia... Samo usunięcie liści niewiele da, bo przetrwalniki grzyba siedzą np. na pąkach...
Anna Dorota
acer6

Post autor: acer6 »

Dlatego ważne jest to co napisał Pit - czyli opryski profilaktyczne .
Szczerze mówiąc bardziej bym się zdziwił gdyby ów dąb nie był nosicielem mączniaka , nie chce szacować ale wydaje mi się że większość małych dębów szypółkowych choruje na mączniaka , niezależnie od stanowiska (wiadomo gdzie ciemniej tam gorzej , ale wystarczy nasze lato : najpierw upały , a nagle ulewy i pochmurno 2 tygodnie -mączniak murowany ).
ODPOWIEDZ