Dąb korkowy, oliwaka - jak pozyskać nasiona?

Jesli chcesz sie przedstawic, kogos pozdrowic albo porozmawiac na temat nie zwiazany z bonsai. Tylko prosze w granicach rozsadku.
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Dąb korkowy, oliwaka - jak pozyskać nasiona?

Post autor: Bunny »

Witam.
Mam możliwość pozyskania większej ilości żołędzi Dębu korkowego (Quercus suber). Możliwość ta wynika z tego, że znajduje się chwilowo w Portugalii gdzie jest to dość powszechny gatunek \:D/ :-) .
Tyle wstępu. Mam pytanie co do sposobu przechowywania ów żołędzi- będą musiały w swej ojczyźnie spędzić jeszcze 3 miesiące(do końca semestru) zanim trafią do PL.... Jak je przechowywać? potrzebują one specjalnych ku temu warunków? Proszę tylko: nie piszcie, że tak samo jak rodzime żołędzie bo i z takowymi nie jestem obyty :wink:

Temat nr 2
Czy ktoś ma jeszcze przy okazji doświadczenie w hodowli oliwki z nasiona/pestki? bo i do takowych mam dostęp. ukorzenianie, mimo iż bardzo proste w tym wypadku odpada, bo krucho będzie z transportem takiej sadzonki drogą lotniczą (tj. w bagażu).



Pozdrawiam z Setubalu :-)
Ostatnio zmieniony 22 paź 2009, 12:14 przez Bunny, łącznie zmieniany 3 razy.
Szumi las, ma czas...
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Żywotność nasion dębów (żołędzi) to prawie 100%. Więc nie powinno być problemów z wykiełkowaniem, bez specjalnych zabiegów.
Myślę że z tym gatunkiem również, jeżeli przywieziesz to piszę się na parę szt. Należy jednak pamietać że to drzewo nie z naszego klimatu i w gruncie raczej nie przetrwa, prędzej jekaś donica i na zimę do szklarni, ogród zimowy lub oświetlona piwnica.
Ja się piszę na takie "doświadczenie".
ps. sadzonki dębu korkowego można kupić na allegro (30PLN) - ale nie ma to jak samemu wysadzić ;)
Piotr
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Uważam dokładnie tak samo :-) Szczególnie,że to dopiero roczne sadzonki a kosztują 30pln a tu mogę mieć za free \:D/
Intryguje mnie to drzewo bo chwilowo mam z nim kontakt praktycznie non stop- one tu rosną wszędzie, nawet na terenie Campusu, więc siedząc na nudnych przeważenie zajęciach można obserwować te mało u nas znane drzewo o innym z goła pokroju. :wink:

PS. Chwilowo mam już ok 30 szt ale dziś planuje zebrać "kilka" kolejnych ;)

A czy ktoś ma doświadczenie z Oliwką? Bo również ten gatunek bardzo mnie interesuje a nie bardzo wiem czy pozyskiwanie sadzonek z pestek jest możliwe i w jakim stopniu się to udaje....
Szumi las, ma czas...
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Po dzisiejszych zbiorach mam ok 100 szt żołędzi i ok 30 świeżych oliwek... do tego znajdą się jak sądzę jakieś ukorzenione gałązki oliwki albo np mały odkład powietrzny :-) Już nawet upatrzyłem sobie ciekawą gałązkę. A z transportem się coś wymyśli- mam nadzieje...
Szumi las, ma czas...
slowikp
Posty: 64
Rejestracja: 29 maja 2009, 06:34
14
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: mazowieckie

Post autor: slowikp »

Uwaga na służby celne. Sprowadzanie materiału nasiennego bez zezwolenia jest karalne. Do mnie się przyczepili z torebkę nasion wisterii 10 szt., chyba miałem pecha.
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Nasiona w "torebce" mogły wyglądać podejrzanie :), jeszcze trzeba było obok dać fifkę...
Ja kiedyś przywiozłem z Francji szyszkę cedrową wielkości granatu ręcznego, w kieszeni, samolotem...
Poza tym teraz jak nie zapakujesz hurtowej ilości to nikt cie nie sprawdzi.
Piotr
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Teraz tylko trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy 100szt to już ilość hurtowa ;)

Poszperam trochę na ten temat i może uda mi się coś znaleźć. Tylko nie wiem czy znajdzie się tłumaczenie portugalskich przepisów celnych....
Szumi las, ma czas...
ODPOWIEDZ