Storczyki

Jesli chcesz sie przedstawic, kogos pozdrowic albo porozmawiac na temat nie zwiazany z bonsai. Tylko prosze w granicach rozsadku.
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

A ja sie dalej upieram przy oknie południowym. We wszystkich książkach jakie przeczytałem była mowa o własnie takiej uprawie. W książce K Oszkinis mode szklarni pod phalaenopsisy jest oparty o śćiane na północ czyli przeĽroczusty ściany są zwrócone na południe. A poza tym zwróć uwage na fizjonomie i anatomię. Falki maja grube mięściste ciemno zielone liści to jednoznacznie wskazuje na potrzebę dużej ilości swiatła. - Tak jak u wand. Jednak we wszystkich książkach zaleca się cieniowanie w okresie letnim;);)

A o wystawie

W imieniu Sosnowieckiego Koła Miłośników Orchidei oraz Egzotarium (Sosnowiec ul. Piłsudskiego 116) zapraszam na Dni Orchidei czyli Wystawę Storczyków 11-13 listopada 2005r godz. 10;18. W programie m.in.: ekspozycja kilkuset storczyków, fotografii tych pięknych roślin, bukietów i kompozycji kwiatowych oraz kiermasz storczyków. Na temat amatorskiej uprawy w domu porad udzielą członkowie koła, prezentujący również własne kolekcje storczyków. Cena biletów: 3 PLN normalny 2 PLN ulgowy

Jak dojechać?
od Katowic - pierwszy wjazd w prawo z drogi szybkiego ruchu (przy drodze znajdują się po prawej stronie Mercedes, po lewej Geant) odległość ok.300m od wjazdu
od centrum ? tramwaj linii 21,26 kierunek Milowice /4 przystanek/.
Parkowanie samochodów w okolicy kompleksu Mc Donalda, stacji Shell

Storczyków gatunkowych raczej nie będzie. Ale popularne hybrydy będą.
Storczykowe wielki firmy jak orchidarium i orchidsklepik odmówiły:):):) A niech się pocałują w ..........
Wzbudzimy tym samym podziw w całej POLSCE bo nikt jeszcze nie robił wystawy bez nich. Więć pokarzemy im co potrafimy!!!!!!!
Pozdrawiam
Bartosz
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ekhem, nie mogę się z Tobą zgodzić... Południowa wystawa po prostu szkodzi Phalenopsisom. Na wolności żyją na drzewach, dociera więc do nich rozproszone światło. A duże zielone liście świadczą o tym, że umieją korzystać właśnie z rozproszonego światła filtrowanego przez liście, tak jak paprocie czy skrzydłokwiaty z dna japońskich lasów. I skrzydłokwiaty i Phalenopsisy przybierają jaśniejszą barwę liści jeśli mają za dużo światła. Nie mam (jeszcze) książki p. Oszkinis, ale z opisu wydaje mi się, że jeśli tył szklarni oparty jest o ścianę na północ, to jej przód kieruje się na północ właśnie, a nie na wylot przez dom na południe?

A na wystawę już się szykuję... mam nadzieję coś znowu dokupić, oprócz nacieszenia oczu kwiatami. Gratulacje, Organizatorze!!!
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Valheru »

Też ni jestem pewien czy południowe okno jest najlepsze i to nie tylko dla storczyków. Gdy słońce przygrzeje (niekoniecznie w okresie letnim- bo i w marcu jest mocne słońce) to szyba działa jak soczewka, szczególnie na rośliny które są zraszane.
Moja teściowa ma phalaenopsisa od 2lat w pokoju na stole 2m od okna (i ogólnie jest średnie natężenie światła w pomieszczeniu), a rośnie zdrowo i kwitnie prawie dwa razy w roku.
Przy okazji okaz ze zdjęcia 101_0156.jpg to na 90% Oncidum 'Star Wars' :)
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

Na pewno przesadziłęm z tym południowym oknem ale na pewno nie PÓŁNOCNE.....W literaturze pisze wchód/zachód ale ja widziałem tez w innych książkach południe no i włąsnie......
I tak to juz jest w tych storczykowych sprawach. Jedni piszą że na południowym im nie palą a inni żę na zachodnim muszą doświetlać bo nie kwitną i deformują się liście. W jednej ksiażce piszą o dużęj ilości swiatła a w innej o wchodnim oknie. Czasem dzieje się coś zupełnie dziwnego.
Przytocze to anegdotke G.Siemińskiej- "Kupiłam rok temu 2 dendrobia typu Yammamoto. Jeden różowy a drugi biały. Te same warunki TO SAMO MIEJSCE takie same traktowanie i taki sam producent a jeden zakiwtł a drugi nie" Nikt nie wie co jest powodem.

ja po roku zauwazyłem że lepiej rosną i kwitną u mnie rosliny bezpseudobulw czyli falki paphiopedila. Bywa że nawiązują się dyskusje że u osób o tych samych wydawoałoby się waruknkach nie kwitną albo słabo rosną. Bywa też żę kwiaty mają inną barwe kwiatów. I TO JEST WŁASNIE W TYM NAJPIEKSZNIEJSZE. A ja na koniec przytocze złotą myśl P.Piesika.
"Nie bójmy się eksperymentować "
Pozdrawiam
Bartosz
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

ja mam na oknie wschodnim trzy phalenopsisy i ażdy z nich ma po dwie nowe łodygi z pąkami- jak dlamnie - idealne waruki dla nich.

Podlewam co 2 tyg. zanurzając całą donicę do wody z wiadrem

Ps. łodygi wyrosły u mnie, nie kupiłem storczyków już z tymi łodygami.
Same rośliny mam okolo 4 lata
Krzysiek



Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

ziemniok a jak latem podlewasz???
Bo z podlewaniem phalaenopsiów jest mniej więcej tak.. Podlewasz na 2/3 dzień po tym jak korzenie zmienią kolor z zielonego na białawy. Mneij więcej trwa to tydzień ale latem troche mniej a zimą znacznei dłużej.

Jap o stosowaniu nawozu 21-21-21 1/3 dawki do karzdego podlewania uzyskałem piorujące efekty. Paphiopedilum Pinocchio wypuszcze kolejny pęd a 2 falki mają potężne grype pędy ciekawe co z tego wyrośnie
Pozdrawiam
Bartosz
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Valheru »

Acer Palmatum pisze: Podlewasz na 2/3 dzień po tym jak korzenie zmienią kolor z zielonego na białawy. Mneij więcej trwa to tydzień ale latem troche mniej a zimą znacznei dłużej.
Tak z ciekawości o co chodzi z tymi korzeniami ?? Bo narazie mam mało tych wystających z doniczki korzeni i nie zwracałem uwagi na ich kolor (chyba są ciemno zielone). Podlewam raz na tydzień.
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

Wyjaśnie to w najprostrzy możliwy sposób. Korzenie po podlaniu mają kolor ciemno zielony. Z czasem gdywodu w podłożu jest mniej powracają do koloru białawego. I od tego momentu po 2/3 dniach powinno się je podlewać Wcześniejsze podlanie grozi gniciem korzeni. A kolor korzeni widzimy bo doniczki są przeĽroczyste ( w większości sprzedawanych roslin)
Pozdrawiam
Bartosz
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Valheru »

O tym w ksiązce nie pisali :D . Wspominali za to, że jak jest duża wilgotniość powietrza ( dlatego dałem ja na podstawkach z keramzytem ) to można je raz na tydzień, a pozatym dla storczyka lepiej- zdrowiej- rzadziej niż częściej
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

Włąsnie.
A ja dostałem "cynk" , żę na wystawie będzie też rużnorodność. Na 99% bedą rośliny
Phalaenopsis mix
Cattleya mix
Paphiopedilum mix
Cambria mix

mix oznacza że nie jest to paleta tych samych tylko z każdego po trochu;)
Pozdrawiam
Bartosz
panaqua
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2009, 09:37
14
Imie i nazwisko: Anna K
Województwo: lubelskie

Post autor: panaqua »

No dobra.. a ja mam problem :( i jakby mi ktos wytlumaczyl jak chlopu na miedzy to byla bym wdzieczna. Moja mama jest milosniczka storczykow ale srednio chce mi . wiec szukam info na forum. Kupilam sobie pierwszego sierotka. Przynioslam go z tesco, roslina wygladala zdrowo ale nie byl to okaz ksiazkowy. odrazu zauwazylam ze ma bardzo mokro. Czytalam o pielegnacji na roznych stronach, mam tez ksiazke ale chyba potrzebuje porady indywidualnej. Storczyk stoi na parapecie (strona poludniowa). Potem za namowa mamy przestawilam go na chwile na biurko, bo uznala ze mi zmarnieje... ale na biurku nie mam miejsca i nie prezentuje sie dobrze wiec wrocil na okno. Zrzucil wszystkie kwiatki w przerazajacym tempie, a czesc wydawala sie jeszcze dobrze nie rozwinieta. Liscie zaczynaja mu zolkanc, tak samo lodyga. Rosline mam od prawie 2 tyg, stoi w specjalnej doniczce. Nie robilam mu jeszcze kapieli, gdyz caly czas widze ze korzenie sa mocno zielone i w doniczce jest "parowka". Skad taki stan rzeczy?... czy to wina slabego egzemplarzu? czy ja cos robie zle.. Dodam ze stoi na parapecie, niedaleko monitora(ale nie na wprost) i obok akwarium roslinnego(nie jest ono oswietlane, stoi poprostu na parapecie, nie ma oslonki). Czy powinnam w te pedy zafundowac mu kapiel z odzywka? Nie wiem jak to sie dzieje.. mojej mamie pieknie rosna storczyki i to na oknie polnocnym :(
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

panaqua pisze:mojej mamie pieknie rosna storczyki i to na oknie polnocnym :(
No właśnie - wbrew pozorom południowe okno nie jest dobre dla storczyków.Większośc z nich nie powinna być narażana na bezposrednie działanie promieni słonecznych.To samo z wilgotnością - nie tolerują zbyt dużo wilgoci.Zabierz storczyka z południowego okna i postaw w jasnym ale nie nasłonecznionym miejscy.I nie podlewaj na razie.Moim zdaniem nic więcej nie możesz zrobić - czas pokaże czy cos z tego bedzie.
...
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

To co powiecie na to...
Kiedys przyszla na mnie kolej podlac storczyki, ktore znajduja sie u mnie w domu. Doniczki ze storczykami stoja w koszyczkach wylozonych folia. Podlewajac zauwazylem, ze te koszyczki do ca. polowy wypelnione sa woda. Wody nie wylalem a storczyki maja sie bardzo dobrze do dnia dzisiejszego.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Istnieje kilkaset (jeśli nie kilka tysięcy) odmian storczyków i nie wszystkie mają takie same wymagania.Pisałem o najpopularniejszych - phalenopsisach.Panaqua napisała że kupiła go w tesco więc podejrzewam że to właśnie phalenopsis.
...
Awatar użytkownika
sebastian jackowski
Posty: 7
Rejestracja: 14 gru 2009, 22:25
14
Imie i nazwisko: sebastian.j
Województwo: pomorskie

Post autor: sebastian jackowski »

Storczyki są przepiękne. :-)
Załączniki
DSC01056.JPG
DSC01056.JPG (34.73 KiB) Przejrzano 5713 razy
ODPOWIEDZ