Świerk Conica

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
paulr9
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2009, 22:09
15
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: wielkopolskie

Świerk Conica

Post autor: paulr9 »

Znalazłem w szkółce świerka conice. Pare godzin pracy i tak wygląda aktualnie. W zamyśle miał zostać tylko główny pień, ale w trakcie formowania decyzję troszke zmieniono i pozostawiłem również ten mniejszy. Jakieś wskazówki i sugestie co do dalszej pracy?
w takiej formie zakupiony w szkółce
w takiej formie zakupiony w szkółce
świerk01.jpg (74.45 KiB) Przejrzano 8145 razy
w połowie pracy
w połowie pracy
świerk02.jpg (74.73 KiB) Przejrzano 8145 razy
efekt końcowy
efekt końcowy
świerk03.jpg (68.95 KiB) Przejrzano 8145 razy
paulr9
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2009, 22:09
15
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: wielkopolskie

Post autor: paulr9 »

Odnawiam temat, minął prawie rok czasu i postanowiłem trochę poprawić wygląd mojego świerka. Usunąłem gałązki rosnące w dół przy głównych konarach i przerzedziłem trochę górną część rośliny. Wydaje mi się, że teraz wygląda lepiej niż po pierwszym formowaniu. Cały czas mam jednak wątpliwości co do mniejszego pnia. Zastanawiałem się nad okorowaniem całego pnia i zrobienie martwej części jednak póki co mniejszy pień został tylko skrócony. Co o tym sądzicie?
Załączniki
P1010762.JPG
P1010762.JPG (78.01 KiB) Przejrzano 7964 razy
P1010763.JPG
P1010763.JPG (74.57 KiB) Przejrzano 7964 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Odradzam na chwile obecna shari. Najpierw się skup nad formowaniem. Błąd już jest w samym nasadzeniu. Pień powinien się rozdzielać się zaraz przy podłożu a nie dopiero kilka cm wyżej (jako przykład zobacz mojego graba na moim blogu).
Pnie moim zdaniem "uciekają" od siebie. Osobiście moim zdaniem jest to kolejna wada.
Kolejna wskazówka. Drzewko jest wysokie, a wiec powinno być smukle (zieleń blisko pnia) - pracuj nad tym.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
paulr9
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2009, 22:09
15
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: wielkopolskie

Post autor: paulr9 »

co do pierwszego zarzutu - tak był posadzony już w momencie kiedy trafił do mnie, zastanawiałem się nad okładem powietrznym, żeby była możliwość obniżenia miejsca rozdzielenia pni. Myślę, że do końca maja można jeszcze przeprowadzić taki zabieg?
Co do drugiej kwestii to w najbliższym czasie będę starał się tak ułożyć pnie aby współgrały ze sobą, a nie odchylały się. Osobiście również uważam, że wygląda to aktualnie nieciekawie, ale miejmy nadzieje że da się to skorygować w przyszłości.
Kamil dzięki za wskazówki - będe pracować dalej nad drzewkiem. Zobaczymy czy będzie chciało współpracować ze mną.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Pawle,

To nie były zarzuty, jedynie moje spostrzeżenia. Odklad powietrzny możesz teraz zrobić. Z tego co można przeczytać, łatwo nie będzie.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
paulr9
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2009, 22:09
15
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: wielkopolskie

Post autor: paulr9 »

Może niefortunnie użyłem słowa zarzuty. Nie chciałem żeby to tak zabrzmiało. Twoje spostrzeżenia traktuję jako wskazówki, które będę starał się w jak najlepszy sposób wykorzystać.
Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Byleby być cierpliwym.
Awatar użytkownika
Pen-Jing
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2006, 13:34
17
Imie i nazwisko: Tomek
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Pen-Jing »

Miałem kiedyś świerka Conica, ale to według mnie mało wdzięczna odmiana na bonsai. Po trzech latach walki się poddałem, nic atrakcyjnego się z tego zrobić nie dało. W końcu świerk wylądował na działce i rośnie jak mu bozia przykazała. :)
"Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się pojawi"

www.sztukabonsai.pl
ODPOWIEDZ