Wiąz - Zelkowa - Felek

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
zazu0
Posty: 28
Rejestracja: 01 sty 2009, 12:13
15
Imie i nazwisko: Asia R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: KG

Wiąz - Zelkowa - Felek

Post autor: zazu0 »

Witam
Kupiłam kolejne drzewko. Tym razem wiąza - w markecie ogrodniczym. Szkoda mi go było, więc przygarnęłam :)
Co o nim myślicie?
Na razie usychają liści. Ale często zraszam go.
Mam wrażenie że ma mało miejsca w doniczce... w sumie malutka jest.
Powiedzcie mi proszę, co to za czarna plama na pniu??
Załączniki
003.JPG
003.JPG (30.54 KiB) Przejrzano 6196 razy
005.JPG
005.JPG (31.06 KiB) Przejrzano 6182 razy
007.JPG
007.JPG (42.01 KiB) Przejrzano 6187 razy
009.JPG
009.JPG (36.83 KiB) Przejrzano 6183 razy
014.JPG
014.JPG (40.95 KiB) Przejrzano 6185 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Asiu,

co mamy o drzewku sadzic, najwazniejsze, ze Tobie sie podoba.
Doniczka. Nie jest za mala ale widac, ze drzewko juz dawno nie bylo przesadzane.
Jesli masz na mysli ta plame na pierwszym zdjeciu to dobrze by bylo zamiescic lepsze zdjecie.

Narazie najwazniejsze jest zdrowie drzewka, potem mozna myslec co dalej.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
kristofer001
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2008, 00:54
15
Imie i nazwisko: Krzysztof K.
Województwo: pomorskie

Post autor: kristofer001 »

Kamil brawa dla Ciebie z twierdzeniem "Najwazniejsze, ze Tobie sie podoba" szanuje takie podejscie do sprawy! I niejeden powinien tez sie tego nauczyc poniewaz nie jest sztuka krytykowac, a przyjac do wiadomosci, ze nie tylko krytyka sie liczy!!!

A co do drzewka napisze,ze teraz potrzebuje duzo swiatla i odpowiedniego podlewania no i ja raczej bym nie podawal nawozu, az do przyzwyczajenia sie drzewka w nowym dla niego miejscu! Pzdr
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Wiąz drobnolistny , jak wszystkie wiązy, zimą powinien mieć zapewnione dogodne warunki do przejścia naturalnego okresu spoczynku zimowego. Wymuszanie teraz, w środku zimy aktywnego wzrostu może odbić się niekorzystnie na tej roślinie. Proponuję ograniczenie podlewania i obniżenie temp. do optymalnej w środku zimy. Zelkova czy Ulmus , to podobne wymagania i na silę nie można zrobić z nich drzewek typowych do trzymania w nieskończoność w mieszkaniu.
pozdrawiam Krzysztof
zazu0
Posty: 28
Rejestracja: 01 sty 2009, 12:13
15
Imie i nazwisko: Asia R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: KG

Post autor: zazu0 »

Rozumiem
Jak zrobi się cieplej pójdzie na balkon, ale teraz przy takich mrozach to lepiej go nie wystawiać na zewnątrz.
Czy się mylę??
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Oczywiście teraz na balkon to wyrok. Powolne ograniczenie temp. byłoby wskazane. Wprowadzenie w stan spoczynku, nawet krótkotrwałego jest moim zdaniem godne polecenia. Wiosną na balkon na słonko, wtedy roślina pokaże co potrafi zdziałać z wiosennym startem.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
kristofer001
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2008, 00:54
15
Imie i nazwisko: Krzysztof K.
Województwo: pomorskie

Post autor: kristofer001 »

Nie chce podwazac nikogo wypowiedzi, ale czy na pewno byloby dobrze aby wprowadzic go w stan spoczynku jak wiosna zbliza sie wielkimi krokami! A przypomne, ze dla drzewek indoor hodowanych w mieszkaniu przychodzi ona o wiele wczesniej! Ja posiadam pare drzewek indoor w mieszkaniu i zauwazylem od ok tygodnia ze moj granatowiec, wiaz drobnolistny sagerethia i fikus retusa prawie w tym samym czasie zaczely wypuszczac nowe paki co bylo zatrzymane od jesieni! I to, ze pisze indoor nie chodzi mi o piwnice czy cos takiego, ale o mieszkanie w ktorym jest 22-23 st nad grzejnikiem! Ale kto co zdecyduje tego sprawa ja do niczego nie namawiam! A pomysl z balkonem mi sie podoba, a tym czasem duzo swiatla i odpowiednie podlewanie. az nadejdzie sloneczko na ktore wszyscy z utesknieniem czekamy! Pzdr
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Zima wnet się zaczęła. do prawdziwej wiosny to jeszcze kawałek czasu. Teraz warunki do wzrostu są raczej marne. Drzewka jadą na zapasach. Oby ich starczyło do wiosny.
Uśpienie (spoczynek)to naturalny sposób na te niesprzyjające warunki. Wydaje mi się , że choćby lekkie odwzorowanie warunków naturalnych może pomóc naszym podopiecznym przetrwać zimę.
pozdrawiam Krzysztof
zazu0
Posty: 28
Rejestracja: 01 sty 2009, 12:13
15
Imie i nazwisko: Asia R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: KG

Post autor: zazu0 »

Hmm... w sumie mogę je wynieść na korytarz, tam jest chłodniej, ale boję się że ktoś ukradnie :(
Ligustra też można wynieść?
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Czy można to zależy od gatunku. Różne ligustry mają różne wymagania. Większość wymaga zdecydowanego okresu zimowego spoczynku.
pozdrawiam Krzysztof
zazu0
Posty: 28
Rejestracja: 01 sty 2009, 12:13
15
Imie i nazwisko: Asia R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: KG

Post autor: zazu0 »

Ale Felka moge dac na korytarz? (mieszkam w bloku, 4 pietro, moglabym go dac na pol-pierto, jest oszklone, moze nikt by nie ukradl) hmmm
Awatar użytkownika
kristofer001
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2008, 00:54
15
Imie i nazwisko: Krzysztof K.
Województwo: pomorskie

Post autor: kristofer001 »

Spoczynek spoczynkiem! Wiadomo jest bardzo wazny, ale jesli mamy indoor w mieszkaniu tooooooo prubuje sie, aby drzewko nazbyt mocno nie odczulo skutkow braku okresu zimowego!!!!!
zazu0
Posty: 28
Rejestracja: 01 sty 2009, 12:13
15
Imie i nazwisko: Asia R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: KG

Post autor: zazu0 »

Mam go od 3 dni, więc do mieszkania u mnie na oknie się nie przyzwyczaił więc chyba mogę go przenieść na okno na korytarzu? Tam jest ok. 12 stopni. W domu 20 i jest sucho.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Mozesz, w marketach tez nie jest o wiele cieplej niz na Twoim korytarzu...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Daniel
Posty: 43
Rejestracja: 28 maja 2008, 22:03
15

Post autor: Daniel »

kristofer001 pisze:Nie chce podwazac nikogo wypowiedzi, ale czy na pewno byloby dobrze aby wprowadzic go w stan spoczynku jak wiosna zbliza sie wielkimi krokami! A przypomne, ze dla drzewek indoor hodowanych w mieszkaniu przychodzi ona o wiele wczesniej! Ja posiadam pare drzewek indoor w mieszkaniu i zauwazylem od ok tygodnia ze moj granatowiec, wiaz drobnolistny sagerethia i fikus retusa prawie w tym samym czasie zaczely wypuszczac nowe paki co bylo zatrzymane od jesieni! I to, ze pisze indoor nie chodzi mi o piwnice czy cos takiego, ale o mieszkanie w ktorym jest 22-23 st nad grzejnikiem! Ale kto co zdecyduje tego sprawa ja do niczego nie namawiam! A pomysl z balkonem mi sie podoba, a tym czasem duzo swiatla i odpowiednie podlewanie. az nadejdzie sloneczko na ktore wszyscy z utesknieniem czekamy! Pzdr

Wiaz nie jest drzewkiem do domu :|
ODPOWIEDZ