WiÄ…z drobnolistny

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

WiÄ…z drobnolistny

Post autor: fawin »

Witam, dziś dostałem takiego oto wiąza, sporządziłem wircik, lecz ciekawi mnie wasza wizja dla tego drzewka, wiec dziś wirta nie pokażę :wink: , tylko poczekam na wasze propozycje i pokażę później moją i zobaczymy jak się ona ma do waszych, co mnie bardzo ciekawi.

Proszę również o ocenę stanu tego drzewka, który według mnie jest niczego sobie :razz: .







EDIT:
Właśnie uznałem, że dodam jeszcze 4 zdjęcia, czym jednocześnie mam 4 pytania:
pierwsze zdjęcie: gałązka z liśćmi: pytanie czy wygląda na zdrową
2-gie zdjęcie: to miejsce roślinki- stołek ok. 0,5m od podłogi, ok. 0,5m od grzejnika i południowo-wschodnie okno, wszystko widoczne na zdjęciu i proszę o ocenę czy takie miejsce jest okej?
3-cie: czy może rosnąć w takiej mieszance, myśle, że to jakaś ziemia kwiatowa, ale nie jestem pewny, ponieważ nie da się jej ubić tak łatwo jak zwykłej w innych doniczkach, do tej ziemi jest teraz domieszany piasek, czy taka mieszanka może być?
i 4- te pytanie dotyczące tym razem części podziemnej: jak oceniacie stan korzeni?
Załączniki
SNC14748.JPG
SNC14748.JPG (62.84 KiB) Przejrzano 5251 razy
nr.1
nr.1
SNC14752.JPG (34.51 KiB) Przejrzano 5250 razy
nr.2
nr.2
SNC14750.JPG (63.28 KiB) Przejrzano 5251 razy
nr.3
nr.3
SNC14757.JPG (99.57 KiB) Przejrzano 5250 razy
nr.4
nr.4
SNC14758.JPG (83.54 KiB) Przejrzano 5251 razy
Ostatnio zmieniony 25 lut 2008, 20:24 przez fawin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

przesadz roslinke bo korzenie przerosly juz ten pojemnik . podetnij korzenie o 1/3 i wsadz do wiekszej doniczki , ale zanim to zrobisz daj drzewku sie solidnie zaaklimatyzowac
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

O tym, że aklimatyzacja musi być to wiem, ale czy jak podetne korzenie to trzeba nowa doniczke, przecież w starej znów sie miejsce zrobi ;)

A jak długo ta aklimatyzacja powinna trwać? Bo ja myśle, że tak może do wiosny?
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Paweł jak zwykle pisze, zamiast czytać...

Jasne ze jeśli podetniesz korzenie, to nie musisz zmieniać doniczki. Swoją drogą wcześniej trzeba je rozczesać, a nie wydaje mi się, żeby naruszanie bryły korzeniowej teraz to był dobry pomysł. Zostawiłabym wiąz tak jak jest, zapewniając mu odpowiednią wilgotność i pozwoliła rosnąć: ta zieleń powinna być o wiele bujniejsza i obfitsza, na razie wyglada to biednie.

Co do kolejnych fantastycznych bajań o "okresie aklimatyzacji": powtarzam po raz kiolejny, że aklimatyzacja zależy od wielu czynników, od stanu drzewka i warunków jakie mu zapewnisz, może trwać dzień, może w ogóle nie nastąpić aklimatyzacja tylko drzewko padnie. Nie kieruj się twierdzeniem, że trwa dwa tygodnie do miesiąca, bo to bzdura!
Anna Dorota
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

ok, będę sie trzymał waszych rad, po czym poznać, że drzewko jest już zaaklimatyzowane?

Jeszcze bym prosił o jakieś porady na przyszłość co do formy drzewka.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

po czym poznać, że drzewko jest już zaaklimatyzowane?
Moim zdaniem po tym, ze dalej rosnie, tzn. widac nowe przyrosty i drzewko ogolnie jest w dobrej kondycji.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Cieszy mnie to, że piszesz, że jest w dobrej kondycji, aczkolwiek, dziś zauważyłem pierwszy objaw aklimatyzacji, a mianowicie niektóre listki zaczęły żółknąć, ale zbytnio się tym nie przejmuję, bo podobno to normalne przy aklimatyzacji tego gatunku.

A tak poza tym to Wiązy szybko rosną?
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

Kamil miał na myśli raczej to, że twoje to tak nie bardzo w dobrej kondycji, napisał Ci, że powinno być jeżeli chcesz coś z nim zrobić.

Moje 2 wiązy rosną w oczach, chyba tylko ficusy mi szybciej rosną, ale musisz mu zapewnić idealne warunki, ja zraszam 3 razy dziennie, mają dobre stanowiska, dużą wilgotność i są podlewane zawsze kiedy trzeba.
Pozdrawiam, Adrian.
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Ok, niedoczytałem.

Na razie nie mam pytań co do jego hodowli, ale może podalibyście jakieś propozycje, co do przyszłości tego okazu?
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

Opiekuj sie nim, utrzymuj wilgotność, na przyszłą wiosne przesadź, teraz najwyżej jak zobaczysz, że już jest w dobrej kondycji to poskracaj pędy i wrzuć dobre zdjęcia, żeby inni widzieli dokładnie układ gałęzi, wtedy może coś doradzą.
Pozdrawiam, Adrian.
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Tylko czemu na przyszłą, a nie na tą wiosnę?
Postaram się jaknajszybciej kupić kermazyt, przyda się również innym moim roślinom.


Zamieszczam fotki detali i myślę, że oznaczenia nie sprawią kłopotu ze znalezieniem na ogólnym zdjęciu odpowiedniej gałęzi :)

przód drzewka
Obrazek
prawa strona
Obrazek
tył drzewka
Obrazek
lewa strona
Obrazek
numery
Obrazek
nr.1
Obrazek
nr.2
Obrazek
nr.3(pierwsze, widok od prawej strony)
Obrazek
nr.3(drugie, widok na rozszczepienie)
Obrazek
nr.3(trzecie, widok od przodu)
Obrazek
nr.4
Obrazek
układ gałęzi w górze korony
Obrazek
obcięty pień
Obrazek
widok drzewka od spodu
Obrazek
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
Mehi
Posty: 104
Rejestracja: 07 maja 2006, 19:47
18
Lokalizacja: Warszawa - Saska KĂŞpa

Post autor: Mehi »

fawin, na przyszla poniewaz bonsai to sztuka cierpliwosci i co nagle to po diable. teraz roslina juz i tak miala wiele stresow wiec daj jej rok na ochloniecie.
Pozdrawia
..::Magda::..
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

ok, czyli lepiej nie przesadzać, ani nic z nim nie robić?

Chcialbym jeszcze tylko poznać wasze koncepcje co do przyszłości tego drzewka.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
ODPOWIEDZ