Serissa w wazonie

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Serissa w wazonie

Post autor: fidelpatcha »

Witam
Chodził ostatnio za mną pomysł pokombinowania z marketsai. Chodziło o posadzenie drzewka w nietypowym pojemniku. To już w zasadzie nie jest bonsai, choć faktycznie miał być nietypowy saikei, ale uważam że eksperyment wart był spróbowania. Być może w przyszłości zrobię jeszcze większą wersję, jaka była w zamierzeniu, na razie jednak udało mi się znaleźć akurat taki dzbanuszek, już uszkodzony i postanowiłem pierwszą próbe zrealizować w mniejszej skali.
Pewnie jeszcze będę tą kompozycję poprawiał, na pewno formowane będzie samo drzewko.
No i jak widzi się Wam takie rozwiązanie?
Załączniki
serrisa saikei_002.jpg
serrisa saikei_002.jpg (54.09 KiB) Przejrzano 8283 razy
serrisa saikei_001.jpg
serrisa saikei_001.jpg (50.65 KiB) Przejrzano 8283 razy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Bardzo interesująca koncepcja! Kompozycyjnie bardzo fajnie się prezentuje. Chociaż jakby dać wazonik nieco mniej symetryczny to całość moglaby być jeszcze ciekawsza (ale to tylko moje zdanie, a ja z założenia nie lubię symetrycznych kompozycji :) ).
Sama mam ochotę spróbować tak pokombinować od momentu, jak pooglądalam sobie drzewa, które robił Nick Lenz (USA). Pewnie większość już oglądała, ale wrzucę dla zainteresowanych http://artofbonsai.org/forum/viewtopic.php?t=472
http://www.artofbonsai.org/galleries/lenz.php
Jak z podlewaniem i odpływem wody? Czy wazonik ma jakieś otwory w obecnym "dnie" , czy dałeś tylko drenaż? W jaki sposób go ustabilizowałeś, tylko podkładając połamane kawałki czy też je kleiłeś?
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

szkoda troche tej wazy :wink: :oops: pomysl ciwkawy ale trzeba poswiecic sporo pracy nad drzewkiem.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Co do wazy - nie szkoda i tak była ubita, ja jedynie powiększyłem otwór. Wazonik ma w obecnym dnie wywiercone dwa otwory odpływowe. Ustabilizowanie uzyskane przez przyklejenie skorup do wazonika. Skorupy odpowiednio też doskubałem dla lepszej stabilizacji. No a samo drzewko - jak to markecik - praca, praca i jeszcze raz praca, ale to z czasem - na razie niech przyzwyczai się do nowego pojemnika i wzmocni.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

No Damian respekt i szacunek w Twoją stronę, drzewko jak sam powiedziałeś wymaga trochę nakładu pracy ale pomysł moim zdaniem jest kozacki. Pozdro.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Według mnie taki pomysł przejdzie w przypadku kusamono jeżeli porównywać to do sztuki Bonsai.
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Ja się trochę wyłamię. Jakoś mi to nie pasuje, ale ... marketsai można jeszcze przeboleć w czymś takim, tyle, że chyba nie w tym dziale.
Pozdrawiam z okolic Poznania
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witajcie,

kilka postow sie juz nazbieralo a tu ani jednego slowa nt. drzewka. To potwierdza, ze glownym punktem jest tutaj doniczka. Czyz w bonsai nie powinno byc na odwrot? ;-)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Kamilu a gdzie tutaj widzisz Bonsai? Ja bym to nazwał kompozycją roślinną. Oczywiście bez obrazy, nie o to mi chodzi :)

Serdecznie pozdrawiam
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Po tym co widac co jest sprzedawane jako bonsai to wszystko co male jest bonsai... Mozna sie bawic ale w ten sposob nie powinno sie prezentowac drzewek "bonsai". Tak jak napisal Damian, to jedynie serissa w wazonie...

Na marginesie. Ciekawie to wyglada Damianie.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Na tym etapie i ja muszę się wtrącić. Macie rację, że nie jest to bonsai, co zresztą na wstępie napisałem, tak że o żadnym obrażaniu nie ma mowy. Chodziło mi o pokazanie pomysłu na nasadzenie rośliny, a w szczególności marketsai, gdyż na ogół te drzewka nie prezentują najwyższej jakości, a w tym przypadku wydaje mi się, że kompozycja taka może być ciekawą ozdobą do domu.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam po przerwie,
Damianie kiedyś znalazłem fotkę, która mnie zainteresowała i tak już została razem z pozostałymi zdjęciami bonsai, ale do dnia dzisiejszego nie była potrzebna. Może Ciebie to jakoś zainspiruje :wink:
Załączniki
Hmmm.jpg
Hmmm.jpg (29.59 KiB) Przejrzano 8104 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

hmmm pomysł całkiem artystyczny xD ale wg mnie wygląda to naprawde kiepsko ...
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

No i uaktualnienie niestety ostatnie dla tej seriski. Drzewko padło - okazało się, że przesadzenie i utrata zbyt dużej części korzeni było zabójcze. Próbowałem ją jeszcze ratować rozpinając folię. Miała zwiększoną wilgotność, dwa razy na dzień była wietrzona. Wyjechałem w delegację i folię dla pewności zdjąłem, zostawiając jedynie podstawkę z wodą, dla nawilżania powietrza. W efekcie pień postanowił pęknąć! Efekt poniżej.
Wg mnie spowodowane było to bardzo szybkim wysuszeniem mocno wilgotnego drzewka. Ot i nauka na przyszłość.
Załączniki
serrisa_001.jpg
serrisa_001.jpg (72.99 KiB) Przejrzano 7710 razy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
ODPOWIEDZ