Karmona Drobnolistna - pierwsze drzewko Bonsai

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Karmona Drobnolistna - pierwsze drzewko Bonsai

Post autor: Misiek »

Moja drzewko kupilem w czoraj w kwiaciarni odrazu zabralem sie do okreslenia gatunku i zebrania jak najwiecej informacji na jego temat. Wczesniej zebralem duzo informacji dotyczacych hodowli bonsai niestety niepisali co zrobic w takim przypadku jak moje drzewko :cry: . Narazie planuje zebranie odpowiednich nawozow, ziem i innych materialow potrzebnych do jego przesadzenia. Zastanawiam sie tylko czy przesadzic je w ta sama doniczke czy w wieksza w celu uzyskania wiekszego pnia drzewa i w tym samym czasie drutowac galezie ktore rozmieszczone sa chaotycznie (te z prawej strony wygiete sa w lewa a te z lewej w prawa i krzyzuja sie nad drzewkiem).
Zastanawialem sie czy dobrze mysle o zrobieniu podlozna dla mojego drzewka dlatego zamieszczam dodatkowy rysunek ktory bedzie przedstawial poszczegulne warsty z pisem, dodam kilka zdiec aby mozna bylo zobaczyc jak wyglada sytuacja z galazkami niestety nie ma ich duzo gdyz przy kopiowaniu zdiec na komputer rozladowal mi sie aparat :cry:
Załączniki
bez tytu³u.jpg
bez tytu³u.jpg (52.21 KiB) Przejrzano 17446 razy
100_5033.jpg
100_5033.jpg (47.91 KiB) Przejrzano 17448 razy
100_5032.jpg
100_5032.jpg (62.27 KiB) Przejrzano 17446 razy
........::::::::JeÂśli zabiÂłeÂś Fikusa to musiaÂło Ci na tym zaleÂżeĂŚ::::::::........
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Na wierzch ziemi,wysypał bym warstwe przykrywajaca akadamy,bedziesz wiedzial kiedy trzeba drzewo podlac,co bedzie sie ujawinialo,kolorem akadamy.
Przedstawilem ciecia jakie mozesz wykonac teraz,na wiosne przesadzic ja do ciut szerszej donicy z przycieciem korzeni jezeli bedzie taka koniecznosc,wybrac najsiolniejsze galezie,i drzewo formowac w stylu "miotła"
Załączniki
tak mniej wiecej,powinno to wygladac za kilka lat
tak mniej wiecej,powinno to wygladac za kilka lat
100_5033_210i.JPG (47.79 KiB) Przejrzano 17434 razy
100_5033_210.jpg
100_5033_210.jpg (46.28 KiB) Przejrzano 17435 razy
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Dzieki za szybka odpowiedz.
Z przycinaniem sie wstrzymam jeszcze, a narazie chcialbym dowiedziec sie wiecej o tym stylu jakbys mogl podsunac jakies zrodla to z gory dzieki chociaz postaram sie cos znalezc.
I moje pytanie brzmi czy drutowac je teraz czy zwiekszac wiosna pien i czy moj pomysl na sklad gleby dla drzewka jest dobry czy cos zmienic

PS. jeszcze dzis postaram sie dostarczyc wiecej zdiec aparat juz sie laduje :razz:
PS 2. a propo doniczki to lepiej kupic wieksza np 28x18x8 czy troszke mniejsza aktualna ma 14x9x7
........::::::::JeÂśli zabiÂłeÂś Fikusa to musiaÂło Ci na tym zaleÂżeĂŚ::::::::........
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Zastosowanie fizeliny jako siatki drenażowej to marny pomysł, bardzo szybko się zamuli i przestanie przepuszczać nadmiar wody oraz powietrze. I problemy z korzeniami murowane. Póki co z akadamą na wierzchu też bym nie szalała, bo może się zdarzyć, że wyschnie dużo szybciej niż podłoże pod spodem i łatwo wtedy o przelanie rośliny. Akadamę lub keramzyt można zastosować jako drenaż, ale nie bardzo rozumiem, po co je układać warstwami, zazwyczaj wystarczy jedno albo drugie. Karmonka wygląda fajnie, gdyby była moja, to dałabym jej porosnąć w większej doniczce :)
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

S. Smolińska pisze:Zastosowanie fizeliny jako siatki drenażowej to marny pomysł, bardzo szybko się zamuli i przestanie przepuszczać nadmiar wody oraz powietrze. I problemy z korzeniami murowane. Póki co z akadamą na wierzchu też bym nie szalała, bo może się zdarzyć, że wyschnie dużo szybciej niż podłoże pod spodem i łatwo wtedy o przelanie rośliny. Akadamę lub keramzyt można zastosować jako drenaż, ale nie bardzo rozumiem, po co je układać warstwami, zazwyczaj wystarczy jedno albo drugie. Karmonka wygląda fajnie, gdyby była moja, to dałabym jej porosnąć w większej doniczce :)
Sylwio,jezeli bedzie dobre przepuszczalne podloze,raczej nie ma sie co martwic :-)
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Ok panowie dzieki za wszystkie rady lecz zdalem sa na jakis dziwny "instynkt" ktory mowil zeby odrutowac drzewko, przyciac jednym slowem zaczac formowac jak najszybciej. Niewiem czy to dobry pomysl ale myslalem nad tym 2 godziny i tak zrobilem. Wzuce kilka zdiec abyscie wiedzieli co zrobilem. Nieruszalem tylko jednej galazki ktora nadlamala sie podczas transportu jest tylko odrutowana jutro pojade do sklepu ogrodniczego i kupie masc ogrodnicza raczej miekka ale i tak prosze o . w jej doborze. Mam zamiar narazie nawozic drzewko a za jakis miesiac przesadze dowiekszej donicy nieruszajac bryly korzeniowej. Narazie niebde go juz ruszal dam mu rosnac a za kilka miesiecy zobaczymy co bedzie mam nadzieje ze go nepopsulem przynajmiej narazie na to niewyglada. A tak wogóle to chce zrobic cos w rodzaiju trzech kopol ktore sie beda loczyc w jedna wieksza cos na wzor pierwszego zdiecia chociaz jest na nim fikus ale bede staral dazyc do podobnej formy.

PS nieprzerazcie sie moim drutowaniem robilem to pierwszy raz i uzylem miedzianego druty z izolacja o grubosci 1mm2
Załączniki
100_5070.jpg
100_5070.jpg (52.35 KiB) Przejrzano 17370 razy
100_5073.jpg
100_5073.jpg (59.11 KiB) Przejrzano 17368 razy
100_5069.jpg
100_5069.jpg (50.98 KiB) Przejrzano 17369 razy
100_5067.jpg
100_5067.jpg (47.25 KiB) Przejrzano 17368 razy
100_5065.jpg
100_5065.jpg (57.3 KiB) Przejrzano 17365 razy
100_5068.jpg
100_5068.jpg (54.5 KiB) Przejrzano 17361 razy
100_5064.jpg
100_5064.jpg (57.97 KiB) Przejrzano 17359 razy
Ficus-400w-266h.JPG
Ficus-400w-266h.JPG (53.72 KiB) Przejrzano 17374 razy
Awatar użytkownika
Szczur
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2007, 02:37
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Szczur »

Ja bym na twoim miejscu świerzo kupionego, nieprzyzwyczajonego do nowych warunków drzewka nie ciął. Na prostej zasadzie: jak ty byś się poczuł? no dobra, troszke kiepskie porównanie... ale drzewko powinno się chyba przyzwyczaić do nowych warunków. Poza tym zamiast myśleć 2 godziny zapytałbym się na forum, tutaj są ludzie którzy mają na tym punkcie "zajoba" i na pewno mnóstwo o tym wiedzą. A tak to nie wiesz czy robisz dobrze, ale kaleczysz drzewko.
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Akadama na wierzch szalenstwo? Dla mnie szalenstwem jest umiejscowienie akadamy tuz nad drenazem. Bedzie wtedy pelnil role - zwirku, a troche szkoda marnowac dobre podloze dla takich celow.

Ja ci radze wymieszac akadame z reszta podloza przy przesadzaniu. Mozesz tez posypac wierzchnia warstwe w doniczce. glowna rola akadamy to utrzymywanie własciwosci chemicznych (glownie ph) na smyczy. Dodatkowo poprawia wlasciwosci fizyczne dlatego wazne jest aby miala kontakt z calym podlozem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
17
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

To ma być drutowanie? Poczytaj trochę podstaw, masz dział gdzie są artykuły. Druty najlepiej pościągaj, bo wyglądają OCHYDNIE.
Jako mod ponowię prośbę o dostosowanie się do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045). Następnej nie będzie!
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Sylwia ma rację. Flizelina to proszenie się o gnicie korzeni, zwłaszcza jeśli całe dno doniczki będzie nią wyłożone tak jak to jest przedstawione na rysunku. Siatka to siatka, duże oczka zapobiegajace wypadnięciu gleby lub warstwy drenażowej. Flizelina nie będzie odprowadzać wody, tylko ją zatrzymywać.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Czytając forum natknąłem sie na temat w którym były opisy różnych nawozów do drzewek bonsai pewna osoba miała wypróbować nawóz do kaktusów niestety nie napisała jakie były skutki jego używania było tam tez napisane ze różni sie od nawozu do bonsai tylko ilością składników i chciałem sie dowiedzieć czy nie szkodzi ten nawóz drzewkom gdyż w mojej okolicy jest bardziej dostępny a kupując nawóz do bonsai przez allegro place prawie 15zł z przesyłka.
A oto link do tego tematu:
viewtopic.php?t=1366

EDIT:
W najbliższym czasie mam zamiar kupić nową donice dla mojego drzewka i chciałem sie zapytać czy ta która mam upatrzona nie będzie zadurza ma wymiary 28x18x8(nie wiem czy wysokość jest podana z podstawkiem czy bez w każdym razie podstawek jest dołączany) a ta stara 14x9x5(wysokość bez podstawka)

EDIT 2:
Dorzucam zdjęcie doniczki

EDIT 3:
Nie wiem czemu nikt nie chce odpowiedzieć na moje pytanie dotyczące nawozu i doniczki ale wiem ze robiac tak jak zrobiłem kilka dni wcześniej długu moje drzewko nie będzie żyło a szkoda. Być może popełniłem kilka błędów i na pewno będzie ich więcej nieznając odpowiedzi na moje pytania ani niemając sie kogo podpytać co dalej robić
Załączniki
227809889.jpg
227809889.jpg (74.76 KiB) Przejrzano 17230 razy
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Witam wszystkich po krótkiej przerwie. Czas ten poświęciłem na wzbogacanie swojej wiedzy na temat bonsai. Czytając to wszystko dowiedziałem się jaką krzywdę wyrządziłem swojemu drzewku poprzednimi pochopnymi pielęgnacjami jeśli można to tak nazwać. W każdym razie zrozumiałem o co mięliście pretensje po moich wyczynach, chciałbym to jakoś naprawić. Zacząłem od nawożenia drzewka wystawiania go na dwór i oczywiście podlewaniu go. Jak wcześniej pisaliście że powinienem ściągnąć druty tego jedynie jeszcze nie uczyniłem. Wstawiam kilka fotek abyście wiedzieli jak drzewko aktualnie wygląda. Dodam też, że mam zamiar formować je w stylu Hokidachi (miotlarskim). Jeśli uważacie, że powinienem ściągnąć druty i dopiero na wiosnę formować gałązki, aby ustawiały się w stylu Hokidachi tak zrobię choć osobiście uważam ze już można zacząć a na wiosnę przyciąć zbędne gałązki wyrastające z pnia. Na razie chciałem przesadzić drzewko do doniczki tymczasowej w celu pogrubienia pnia i trzymać je w nim aż do przesadzania na wiosnę z przycinaniem korzeni, a do tego czasu dać mu rosnąc swobodnie tzn. bez żadnych cięć. Co tym wszystkim sądzicie?????????? Obiecuje że teraz nierobie niczego z drzewkiem po pierwszym poście :wink: Jak zajdzie taka potrzeba wrzucę jeszcze fotkę całego drzewa ale wydaje mi sie ze to wystarczy

PS jeśli ktoś jest z okolic Wielunia z chęcią pokazałbym mu moje drzewko bo w rzeczywistości wygląda inaczej niż na zdjęciach



DO ADMINA przepraszam za nieedytowanie postu wyżej ale chciałem to wszystko oddzielić liczę na wyrozumiałość :wink:
Załączniki
100_5089.jpg
100_5089.jpg (52.38 KiB) Przejrzano 17121 razy
100_5087.jpg
100_5087.jpg (58.31 KiB) Przejrzano 17122 razy
100_5086.jpg
100_5086.jpg (58.72 KiB) Przejrzano 17118 razy
100_5084.jpg
100_5084.jpg (62.72 KiB) Przejrzano 17119 razy
100_5081.jpg
100_5081.jpg (53 KiB) Przejrzano 17123 razy
100_5080.jpg
100_5080.jpg (56.07 KiB) Przejrzano 17120 razy
100_5078.jpg
100_5078.jpg (59.73 KiB) Przejrzano 17120 razy
........::::::::JeÂśli zabiÂłeÂś Fikusa to musiaÂło Ci na tym zaleÂżeĂŚ::::::::........
Awatar użytkownika
gonematis
Posty: 46
Rejestracja: 31 lip 2007, 17:10
16

Post autor: gonematis »

Ymmm druty dalej nie posciagane, pozatym drut powinien byc 1/3 grubosci galazki a u Ciebie drut grubszy niz to co drutujesz :wink:
Posiadacz Carmony ;)
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Druty niepościągane dlatego że jeśli niema takiej potrzeby musiałbym zakładać jeszcze raz a co do grubości drutu to ten był najmniejszy w sklepie jego grubość to 1mm. Może i wygląda na grubego ze względu na to iż jest z izolacją aby nie kaleczył drzewka przynajmniej na chłopski rozum
........::::::::JeÂśli zabiÂłeÂś Fikusa to musiaÂło Ci na tym zaleÂżeĂŚ::::::::........
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Sciagnij te druty wygladaja one okropnie,zerwij warstwe izolacyjna,"wyparz"w ogniu drut,i dopiero cos mysl,pozatym te druty nie zakładał bym ich i tak do poczatku wiosny,najlepiej jak sie zaopatrzysz w drut oxydowy
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ja bym raczej radziła wstrzymać się z drutowaniem do chwili, aż właściciel drzewka zorientuje się, PO CO się drzewko drutuje. Tutaj raczej drut został założony tylko dlatego, że tak się robi, a po co, to już sprawa bez znaczenia. I to drut w izolacji!

Drzewko zostało już ostrzyżone, obwieszone drutem, przesadzone, a teraz właściciel zamierza je trochę ponawozić - powiedzmy mu "pa pa drzewko", bo już się nie zobaczymy.

Sorry, ale po co piszemy w ogóle te posty? Po co jest dział dla początkujących? To tak, jakby ktoś sobie kupił złote rybki i stwierdził, że z tą wodą to głupie przesądy, rybki będą fajniej wyglądać w suchym terrarium, a wy durni akwaryści ze starej szkoły patrzcie i podziwiajcie mistrza!
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Anno masz dużo racji co do przesadzania drzewka czyli po przesadzeniu nie nawozi sie go problem w tym ze ja go nie przesadziłem tylko rozważam taka opcje w celu pogrubienia pnia to po pierwsze a po drugie druty utrzymują gałązki które wcześniej krzyżowały sie nad drzewkiem a teraz są oddzielnie i widać lepiej strukturę drzewka i nie są założone po to żeby były bo tak piszą tylko jak wcześniej pisałem rozdzielają wszystkie gałązki które były poplątane i niemożna było się połapać która to która i jak one rosną a propo drutu oxydowego postaram sie go zakupić jak najszybciej

EDIT:

Tak jak chcieliście ściągałem druty i wrzucam kilka fotek

PS. Ostatnio zauważyłem na pniu w miejscu jego skrucenia lekki zielony osad czy to nic groźnego?????
Załączniki
Przed œci¹gniêciem drutów z lekkim rozchyleniem nieodrutowanych górnych czêœci ga³¹zek
Przed œci¹gniêciem drutów z lekkim rozchyleniem nieodrutowanych górnych czêœci ga³¹zek
100_5084.jpg (62.72 KiB) Przejrzano 16966 razy
po œci¹gniêciu drutów widaÌ krzy¿owanie siê ga³¹zek nad drzewkiem
po œci¹gniêciu drutów widaÌ krzy¿owanie siê ga³¹zek nad drzewkiem
100_5090.jpg (56.67 KiB) Przejrzano 16974 razy
po zdjĂŞcie drugie
po zdjĂŞcie drugie
100_5092.jpg (44.51 KiB) Przejrzano 16976 razy
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

lekki zielony osad to zapewne pierwotek, powstaje tam gdzie wilgotno, jest niegrozny. Jesli to co jest na zdjeciu jest u Ciebie to mam racje :)
Załączniki
1.jpg
1.jpg (42.07 KiB) Przejrzano 16958 razy
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Tak zgadza się to jest właśnie to ale czy to nie będzie psuło wizerunku drzewka??? iI czy może lepiej tego sie pozbyć czy zostawić?????
........::::::::JeÂśli zabiÂłeÂś Fikusa to musiaÂło Ci na tym zaleÂżeĂŚ::::::::........
Awatar użytkownika
gonematis
Posty: 46
Rejestracja: 31 lip 2007, 17:10
16

Post autor: gonematis »

drzewko bedzie wygladalo chyba na troche starsze - dobrze jak dla mnie.
Posiadacz Carmony ;)
ODPOWIEDZ