Pierwszy zakup

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
gorg

Pierwszy zakup

Post autor: gorg »

Witam,

Zakupiłem pierwsze drzewko, niestety w supermarkecie, hodowcy z mojego rejonu dopiero końcem kwietnia będą oferowali drzewka.
Zresztą ten okaz traktuję jako drzewko do nauki na początek.
W zawiązku z zakupem w supermarkecie, nie mama żadnej widomości na temat drzewka.
Bardzo proszę o .:
1. jaka to odmiana?,
2. czy donica jest ok. (ma ok. 13cm)?,
3. po zakupie „wykopałem” drzewko, obciąłem „włoskowate korzenie (z góry przepraszam za mój niefachowy język, poprawiajcie mnie) i niektóre te grubsze, korzenie maiły kolor jasno kremowy. Forma korzeni była skierowana w jedną stronę, wykorzystałem to w ponownie zakopując drzewko, ułożyłem go bliżej jednej krawędzi donicy, korzenie „idą” w kierunku dalej położonej krawędzi. Na spód donicy dałem keramzyt, ziemie z donicy wymieszałem z ziemią kwiatową – czy te czynności były właściwe?, czy coś jeszcze trzeba zrobić?,
4. w załączeni przedstawiam fotki drzewka – proszę o sugestie jak go dalej formować?

Będę wdzięczny za sugestie inne.
Pozdrawiam
Załączniki
Str 1
Str 1
IMG_0038.JPG (48.26 KiB) Przejrzano 2760 razy
Str 2
Str 2
IMG_0039.JPG (45.96 KiB) Przejrzano 2760 razy
Str 3
Str 3
IMG_0040.JPG (48.14 KiB) Przejrzano 2760 razy
Str 4
Str 4
IMG_0041.JPG (45.08 KiB) Przejrzano 2760 razy
LIœÌie
LIœÌie
IMG_0036.JPG (54.65 KiB) Przejrzano 2760 razy
Korona
Korona
IMG_0034.JPG (62.02 KiB) Przejrzano 2760 razy
Widok ogĂłlny
Widok ogĂłlny
IMG_0033.JPG (50.84 KiB) Przejrzano 2760 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
Fajny maluszek :wink:
Jest to Serissa foetida (serissa cuchnąca) tu masz link odnośnie tego gatunku viewtopic.php?t=2039 tam jest wszystko opisane.
Powinieneś przesadzić ją do większej doniczki ta jest zdecydowanie za mała :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
zloty_zloty

Post autor: zloty_zloty »

Cześć.

Postaraj się zadbać aby drzewko było w wyśmienitej formie. Utrzymuj wilgotność powietrza, umiarkuj podlewanie, nie dopuść do przelania.
Ładne drzewko, biorąc pod uwagę że pochodzi z marketu.
Co do formowania, to najpierw dbaj o nie aby przeżyło w Twoich warunkach domowych, na formowanie przyjdzie czas :)
Życzę powodzenia.
Andrzej N.
gorg

Post autor: gorg »

Witam,

dzięki za sukgestie.
Czy na raziem przesadzenie do donicy klasycznej będzie ok. (nie wpłynie to negatywnie na korzenie)?
Jak waszym zdaniem najlepiej utrzymać dobrą wilgotnośc powietrza, biorąc pod uwagę mieszkanie w bloku?
Czy wstawienie donicy z drzewkiem do kuwety wypełnionej keramzytem oraz wodą wystarczy?

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
Przesadzając to drzewko nie musisz rozczesywać bryły korzeniowej. Wyciągnij ją całą bez naruszenia i wsadĽ do nowej ziemi.
Co do wilgotności to może być podstawka z keramzytem zalana wodą. Pamiętaj o jednym żeby poziom wody nie był zbyt wysoki (taki żeby nie sięgał do dna doniczki), bo zaczną gnić korzenie i drzewko padnie. Jeżeli stwierdzisz że wilgotność jest zbyt mała (raczej nie powinna być) możesz dodatkowo spryskiwać drzewko.
Powodzenia :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
ODPOWIEDZ