formowanie

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
konradzik

formowanie

Post autor: konradzik »

witam jakis czas temu kupilem wiaz w markecie kilka gałazek juz przyciolem zaczynam tez zminiejszc liscie ale narazie na pojedynczych listakch cwicze. ponizej przedtsawiam wam fotki co che z tego zrobic. Mogli byscie mi poradzic czy dobre gałazki che wyciac zeby uzyskac forme ktora pokazalem moze jeszcze jakies tzreba uciac. Drzewko jest troche zle zbudowane poniewaz te grubsze gałazki wyrastaja nie bezposrednio z pnia tylko naosli ktora sie utworzylapo przycinaniu gałązek przez kogos kto je wyprodukowal. jak mozecie naniescie szkice i doradzcie. dzieki

1Obrazek
2Obrazek
3Obrazek
4Obrazek
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Nie za bardzo rozumiem tych Twoich rysunków. Co to są te zielone okręgi? Czy na drzewku liściastym chcesz robić takie chmurki? To nie jest chyba dobry pomysł, poza tym wątpię żeby Ci się udało coś takiego uzyskać. Poza tym po co.
I co przedstawia ostatni rysunek? Z tymi 3 czerwonymi kreskami.
Myślę, że dla tego drzewka najlepsza forma to coś mniej więcej takiego jak możesz zobaczyć przy moim nicku, bez chmurek, tylko z ładną koroną.
Wojtek Łukaszewski
konradzik

Post autor: konradzik »

Chcialbym uniknac formy miotlaste nie podoba mi sie ona.Chcilbym to drzewjko podciagnac nieco wyzej na ostatnim zdjeicu z te czerwone kreski to galłazki i ich forma po uksztaltowaniu z tej pionowej chcialbym zrobic głowny pien i wyciagnac go jakie 15 cm ponad terazniejszy stan.wlasciie kierujcie sie pierwsyzmi dwoma zdjeciami pierwsze to drzewko na surowo a drugie juz pokazane zmiany jakie ceh wprowadzic. Czekam dalej na jakies propozycje.
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Kiedy chcesz przycinać.Ja na twoim miejscu narazie bym nic nie wycinał bo nie ma zreszta co.Poczekaj troche jak wyrosnie pare nowych pedów wtedy zobaczysz którabedzie Ci zbyteczna i utniesz.Nie ma sie z czym śpieszyć ,bo potem mozesz załować.Nie wiem,ale z marketsai prucz miotły która zaproponował kolega Deos raczej nic nie wymodzisz.Wydaje mi sie że pozostał bym na formie miotły i zgadzam sie z Deos'em.Dobrze napisałes :-) Jesli nie to przepraszam :wink: .Cierpliwości Pozdrawiam
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Pietruch

Post autor: Pietruch »

Witaj
Tak jak napisał kolega przede mną. Pozwól koronie się zagęścić i ukształtuj z niej rasową miotłe. Moim zdaniem materiał ten nie nadaje się na nic innego. Zbliża się wiosna, upatrz sobie jakiś ciekawy materiał w szkółce i pokombinuj z inną formą.
konradzik

Post autor: konradzik »

sprobuje jednak cos innego z tego wycisnac.Styl miotly mi sie nie podoba.A na wiosne ide <font color="#FF0000">napewno //ort</font> do szkólki po kilka drzewek dodatkowo blisko mnie rosnie pelno młodych dębów i brzóz.
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Ale Konrad zrozum to nie jest tak w 100% że formujesz jak Ci sie podoba a jak nie.Pierw musisz zobaczyc jakie ma predyspozycje drzewko.Trudno jęsli drzewku opada cała korona w doł(kaskada)a Ty chcesz ukształtowac w moyogi bo Ci sie kaskada nie podoba.Tak sam jak idziesz doszkołki nie kupujesz drzewko i se mówisz zrobie literata.Idziesz imasz np.zamierzona jakas forme,i wtedy wyobrażasz,jesli nie ma takiej wiec szukasz innego i na mijescu patrzysz walory jakie ma....
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
konradzik

Post autor: konradzik »

no dobra przetlumaczyliscie mi.w takim razie zostaje miotelka:)
acer6

Post autor: acer6 »

Jeśli chcesz osiągnac formę wyjściowa w przeciągu 2-3 lat to tylko i wyłącznie miotła . Jeśli uparł bys się na moyogi , to musiał byś wyselekcjonowac gałąĽ na kontynuacje pnia ,pozwolić jej rosnąc a potem jeszcze bardzo długa droga ... .

Poza tym pień jest zeszpecony (jak przy prawie wszystkich tego typu marketowych roślinach) a w moyogi chodzi o częściowo odsłonięta ,harmonijną linię pnia (a tutaj bedzie o to trudno) .

Możesz przyciąć teraz , w celu wybrania najlepszych gałęzi (nie może być ich za gęsto ) -powinny być dość równo rozłorzone w całej koronie (na fotce wydaje się jakby więcej ich było po prawej stronie ).Proponuję szybko usuwać pedy z pnia - im póxniej to zrobisz mogą pojawić się "sęki" i blizny .

[Po ewentualnych cieciach] niech sobie swobodnie rośnie ... czyli to co pisali inni ,musi się stać zielonym krzaczorem :D .
ODPOWIEDZ