Ficus benjamina

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Ficus benjamina

Post autor: szkamil »

Co sądzice o moim fikusie??
Które gałązki mam obciąć a które zostawić?? i jak ich powyginać?
1,2,3,4

Czy na wiosne mogę przesadzic go do takiej doniczki??
Mariusz
Posty: 14
Rejestracja: 09 wrz 2005, 11:07
18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Mariusz »

Na razie proponuję nic nie przycinać, odczekaj przynajmniej do końca lutego, teraz są najkrutsze dni w roku a przez to najmniej światła roślina nawet ta stojąca na parapecie okna ma jego zamało więc lepiej odczekaj. Z przesadzaniem też się wstrzymaj to nie jest dobra pora roku na przesadzani i wogóle nie wiem po co chcesz przesadzać. NIech drzewko się rozrośnie i przynajmnie wstępni ukształtuje a dopiero je przesadzisz - do ładnej doniczki ta jest brzydka ( jak dla mnie).
Człowiek tylko wĂłwczas jest szczęÂśliwy, kiedy interesuje się tym, co tworzy.
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

Mariusz pisze: Z przesadzaniem też się wstrzymaj to nie jest dobra pora roku na przesadzani i wogóle nie wiem po co chcesz przesadzać. NIech drzewko się rozrośnie i przynajmnie wstępni ukształtuje a dopiero je przesadzisz - do ładnej doniczki ta jest brzydka ( jak dla mnie).
przeciez pisze że na wiosne chce przesadzić a nie teraz :|
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Nie potrzebnie go aż tak wygiełeś -takie jest moje zdanie. Trzeba go było poprowadzić w stylu moyogi (styl wyprostowany nieregularny) wyglądał by zdesydowanie lepiej. Gałęzie powinny wychodzić z drzewka po stronie wygięcia pnia co widać na virtualu. Jeszcze jedno jeśli chcial byś go tak poprowadzić to nie pasuje tam ta najniższa gałąĽ wyrastająca z pnia. Trzeba by było ją usunąć.
Powodzenia :wink:
Załączniki
IMG115.jpg
IMG115.jpg (15.61 KiB) Przejrzano 8528 razy
IMG116.jpg
IMG116.jpg (9.97 KiB) Przejrzano 8527 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

tzn że mam je troche podprostować??
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Tak. U ciebie to wygięcie jest zbyt drastyczne jak do tego stylu. Postaraj się go ukształtować tak jak na tym wirtualu co jest powyżej. Dla ułatwienia sprawy masz jeszcze jeden mały obrazek który ukazyje zachowanie równowagi w tym stylu. :wink:
Załączniki
bstyles1l.jpg
bstyles1l.jpg (3.94 KiB) Przejrzano 8513 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

Gałęzie nie wychodziły ze str wygiencia pnia i zrobiłem tak jak tu
http://www.bonsaihunk.us/GraftingFigs.html
i mam pytanie na ile musze to tak zostawić?? i czy zamiast tej przeĽroczystej taśmy użyłem czarnej izolacji , może być??
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Nie roumiem. Na stronce którą załączyłeś jest pokazane szczepienie drzewka. Czy ty coś u siebie zaszczepiałeś na tym fikusie? A co do czarnej izolacji na drzewku wygląda poprostu nieestetycznie :wink:
Ostatnio zmieniony 27 gru 2005, 11:47 przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

tedunio pisze:Nie roumiem. Na stronce którą załączyłeś jest pokazane szczepienie drzewka. Czy ty coś u siebie zaszczepiałeś na tym fikusie? A co do czarnej izolacji na drzewku wyglądapoprostu nieestetycznie :wink:
mozna powiedzieć że szczepłem fikusa na fikusie bo chciałem żeby w tym miejscu była gałązka. Dobrze zrobiłem??
I kiedy to zdjąć??
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

O tej porze roku może być mały problem z tym żeby zraz zaszczepił się do podkładki. Takie rzeczy lepiej robić na wiosne kiedy roślina jest silniejsza. Teraz to troche za póĽno żeby to odkręcić ale na przyszłość: poszukaj sobie w necie tematu o szczepieniu po polsku będzie Tobie łatwiej. Chyba że znasz znakomicie angielski i wszystkie terminy fachowe :oops: . Wydaje mi się że z tego fikusa można było uformować coś ciekawszego bez szczepienia. Szkoda że nie zamieściłeś fotek z przed Twojego formowania. Łatwiej by było pomóc.
Pzdr
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

stało się. Płakać nie będe :|
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

Zamieszczam nowe foty i prosze o . w dalszym formowaniu.
Jak widać na 5 zdieciu gałązka szczepiona ładnie sie przjeła :)
ale wydaje mi się ze na gurze jest za gęsto.

1
2
3
4
5
6
7
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Czy ja dobrze widzę na samym dole pnia jest jin?? Tego się raczej nie robi w drzewach liściastych a tym bardziej u fikusów.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

tedunio pisze:Czy ja dobrze widzę na samym dole pnia jest jin?? Tego się raczej nie robi w drzewach liściastych a tym bardziej u fikusów.
:wink: tego jina już usunełem dzien po zrobieniu fotek po prostu mi też tu niepasował.
ale co dalej jak to przyciąc??
ODPOWIEDZ