czy moje bonsai to fikus retusa?

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
poeme
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:50
16
Lokalizacja: Gdynia

czy moje bonsai to fikus retusa?

Post autor: poeme »

witam
dostalam pod choinke od Mikolaja bonsai
moj "Mikolaj" niewiele o nim wie, chociaz kupil go od fachowca - studio bonsai w Sopocie (bede sie z nimi kontaktowac, ale po Nowym Roku, ale wiecie jak to jest, czlowiek jest pozada wiedzy :))
po pierwsze to wiem ze to fikus, ale jaki? retusa?
po drugie, czy faktycznie podlewanie jego najlepsze jest przez zanurzenie
po trzecie, czy miejsce na parapecie polnocnego okna jest nie za ciemne i czy nad kaloryferem to go nie wysuszam za bardzo
po czwarte, czy juz cos z nim wiecej robic, czy na razie dac mu spokoj (wiem ze za jakis czas podobno studio w Sopocie bedzie robic szkolenie, ale nie wiem kiedy dokladnie)
po piate... nie wszystko naraz bo zniechece Was do odpowiedzi i podania pomocnej dloni :)
z gory dziekuje
Załączniki
100_6136 (Custom).jpg
100_6136 (Custom).jpg (34.78 KiB) Przejrzano 8824 razy
100_6135 (Custom).jpg
100_6135 (Custom).jpg (35.02 KiB) Przejrzano 8826 razy
100_6134 (Custom).jpg
100_6134 (Custom).jpg (34.15 KiB) Przejrzano 8824 razy
100_6131 (Custom).jpg
100_6131 (Custom).jpg (36.85 KiB) Przejrzano 8824 razy
100_6129 (Custom).jpg
100_6129 (Custom).jpg (36.61 KiB) Przejrzano 8823 razy
czy ta strona to przod?
czy ta strona to przod?
100_6128 (Custom).jpg (34.05 KiB) Przejrzano 8820 razy
czy moze ta?
czy moze ta?
100_6127 (Custom).jpg (31.67 KiB) Przejrzano 8821 razy
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

Witaj!
tak to Fikus retusa.:) muszę Ci powiedzieć ,że to bardzo ciekawy ficusik :) Jeżeli chodzi o ruch pnia :)

ja podlewam swoje Ficusy normalnie. Podlewam je z góry do momentu,aż woda wypłynie przez otwory drenażowe w doniczce. Musisz wyczuć częstotliwość podlewania. Rób to gdy wierzchnia warstwa będzie już wysychać:).
Jeżeli możesz to na kaloryfer zawieś nawilżacz, moim ficusom nie szkodzi. Jeżeli masz możliwość zmiany miejsca Ficusa to postaw je na parapecie od strony południa. W tym okresie słońca nigdy za wiele. Wiosna dla Ficusów następuje w pierwszych dniach stycznia wraz z wydłużaniem się dnia tak więc przesadź ficusa gdzieś w początkach tego miesiąca. Mieszankę glebowa: 2:1:1 kolejno żwirek, akadama, torf o pH 4,5- 5 :) ale mam zamiar zmienić mieszankę glebową, na forum Korzystaj z rad Jacka Grzelaka, ma doświadczenie w prowadzeniu Ficusów. Chcę właśnie użyć Jego mieszanki...

i Daj spokój Swojej roślince. Dużo słońca podlewaj i zorganizuj nawilżacz:) i idź na te warsztaty w Sopocie. Nic nie zastąpi warsztatów :) Pozdrawiam i Szczęsliwego Nowego roku, bo to już niedługo....
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
poeme
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:50
16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: poeme »

dzieki za szybka reakcje :)

z tym przesadzaniem to mnie zaskoczyles, myslalam ze moze jeszcze poczekam z rok, podobno fikusy przesadza sie co 2 lata, a tak naprawde jak to ocenic, jesli nie wyjmiemy rosliny z doniczki i nie zobaczymy jak wygladaja korzenie?
co do podlewania, to dzis dokonalam zanurzenia (zanim weszlam na forum) i zobaczymy co z tego bedzie
od strony poludnia mam okno, ale z balkonem ktory jest we wnece, wiec swiatlo i tak nie wpada bezposrednio, a i jeszcze mam 2 koty i boje sie ze sie zainteresuja moim fikusem, a od strony polnocnej jest sypialnia zamykana
co do nawilzacza to dzieki za podpowiedz
a jeszcze mam pytanie co do odzywiania, co kupic?
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

tyle się napisałem i nic :P skasowało odpowiedź.

Sprawdź czy korzenie sa nie za długie. Jeżeli nie wymagają przycięcia to usuń tylko zgniłe korzonki i przesadź roślinkę do wiekszej doniczki.
Ja na Twoim miejscu przesadziłbym Ficusa. Widzę,że jest obecnie w samej Akadamie a teraz Ficus musi nabrać masy zielonej.
Jeżeli miejsce północne jest u Ciebie najlepsze to go tam pozostaw. Uważaj na kociaki :P co Do karmienia to ja używam Florovit. Ale zacznij odżywiać swoja roślinkę dopiero 2-3 tygodnie po przesadzeniu. To tak w skrócie :) czytaj forum,a najlepiej zaopatrz się w jakąś literaturę i Warsztaty!!! :) powodzenia
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
poeme
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:50
16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: poeme »

wielkie dzieki :)
jestes skarbnica wiadomosci

jutro wybiore sie na zakup literatury, a polecasz cos konkretnego? czasami trafiaja pozycje nic nie warte, wiem z doswiadczenia tylko z innej dziedziny :)
jeszcze pytanie o rozmiar nastepnej doniczki, takiej ktora bym nie musiala wymieniac za rok, no i gdzie takie kupic? do bonsai oczywiscie :)

pozdrawiam,
Ania
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Anno, na Twoim miejscu zaczekałbym zarówno z przesadzaniem jak i nawożeniem. Po pierwsze - roślina jest w akadamie, co może świadczyć o tym, że ktoś ją niedawno przesadzał. Po drugie - obecnie mamy najkrótsze dni w roku. Jednym z podstawowych składników potrzebnych roślinie do rozwoju jest światło, a teraz jest go najmniej. Jak więc ma rosnąć? Po trzecie - dostałaś go kilka dni temu. Nie wiesz więc jak zareaguje na zmianę miejsca. Robienie czegokolwiek przy roślinie może być więc zabójcze. Tradycyjna moja rada w takiej sytuacji - dużo cierpliwości i skupienie się na tym, aby roślina przeżyła. Fikus nie lubi przelewania, miej to na uwadze. To co zrobiłaś (podlanie przez zanurzenie) jest moim zdaniem właściwą drogą. Rób to jednak po przesuszeniu. Z doświadczenia wiem, że retusę prędzej zabijesz przelaniem niż przesuszeniem.
Pozdrawiam z okolic Poznania
poeme
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:50
16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: poeme »

witam :)

co do tej akadamy, to tylko posypano nia z wierzchu, pod jej niewielka warstwa jest normalna ziemia, maz mowil ze akadama zostala wsypana tuz przed sprzedaza, abym wiedziala czy juz trzeba podlac roslinke :)

zakupilam na allegro doniczke ok 2 razy wieksza, wiec chyba wystarczy na troche, a z przesadzeniem poczekam z miesiac, kupilam tez ziemie do bonsai (gotowa mieszanka) i akadame

co do podlewania przez zanurzenie to zrobilam to po przesuszeniu, po wczorajszym podlaniu ta metoda dzis nie podlewam bo ziemia nadal jest wilgotna, zobacze na ile to wystarczy, ale nie wiem czy zraszac mojego fikusa, i czy to oznacza zraszanie lisci?

pozdrawiam,
Ania
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Zraszanie (liści oczywiście) na pewno nie zaskodzi (byle nie twardą wodą).
Pozdrawiam z okolic Poznania
Jacek Grzelak
Posty: 30
Rejestracja: 29 wrz 2007, 20:54
16
Lokalizacja: ÂŻabin

Post autor: Jacek Grzelak »

Akadama na powierzchni nie jest adekwatnym sygnalizatorem do podlewania , łatwo w ten sposób przelejesz fikusa , bowiem akadama jest bardzo chłonnym składnikiem gleby , lecz jednocześnie szybko wysycha , ziemia pod nią w tym czasie jeszcze jest wilgotna i to dość mocno , a Ty podlewasz znowu przez zanurzenie , w efekcie masz przelanie :| roślina zaczyna tracić liście na potęgę , młode listki często przypominają przywiędnięte , więc Ty podlewasz częściej , i tym samym zabijasz roślinę , to dość częsty scenariusz przygody z fikusami , więc pamiętaj , jak juz wcześniej Armin napisał , fikusa łatwiej zabić przelaniem , niż przesuszeniem . Odsyp więc tę akadamę (przyda sie do przesadzania ) odczekaj kilka tygodni (czytając w tym czasie jak najwięcej o fikusach i ich przesadzaniu i pielęgnacji ) potem przygotuj dobrą , tzn. przepuszczalną mieszankę glebową , drenaż , siatkę na dno doniczki (ta Twoja nie jest za mała , lecz jeśli chcesz zmieniać mu formę , to lepiej dać mu na razie większą ) ponadto przyda się jeszcze drut do pozycjonowania (zamocowania rośliny w doniczce ) no i przesadzanie , po tej czynności nie nawoź rośliny co najmniej 3-4 tygodnie w przypadku mieszanki , a 2-3 tygodnie w przypadku zastosowania samej akadamy (bowiem to podłoże jest jałowe ) . Aha i jeszcze jedno uważaj na gotowe mieszanki do bonsai , bowiem niektóre z nich mają w składzie nawóz , a to nie jest pożądane :roll: :-) :wink:
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego Jacek G.
poeme
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:50
16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: poeme »

witam,

dzieki Jacku za przydatne informacje w sprawie mojego fikusa

faktycznie gubi troche liscie (jeden co drugi dzien, czy to duzo?), ale tez pojawilo sie duzo mlodych listkow (wszystkie jasnozielone, czy to prawidlowo?)

poza tym zaopatrzylam sie w dwie pozycje literaturowe o bonsai, ale o fikusach w nich niewiele

nie wiem czy dobrze mysle, ale mojego fikusa trzeba uksztaltowac w styl wyprostowany nieregularny, mam racje?

mam tez nowego fikusa, benjamina kinky (zwykly kwiatek doniczkowy, trzy roslinki) mysle zeby je rozsadzic i uksztaltowac w styl miotly, co Wy na to? pien maja na razie cieniutki, ale z czasaem, kto wie :)

a kiedy przesadzic tego mojego fikusa retuse? juz, czy jeszcze moze poczekac? kupilam nowa doniczke (prostokatna w kolorze piaskowym - na allegro) i ziemie do bonsai oraz akadame, wiec nie wiem czy jest tam nawoz, to rowniez na allegro, ale to solidny sprzedawca, przede wszystkim doniczek, a nie nasion na bonsai (ale ludzi naciagaja)

szkolenie bonsai w Sopocie bedzie dopiero na wiosne, wiec nie wiem czy nie zmarnuje sie roslinka do tego czasu

poradzcie cos, prosze

pozdrawiam,
Anna

Dodano po 4 minutach:
a jeszcze jedno, jaki drut kupic do pozycjonowania i co to znaczy?
myslalam (wyczytalam) ze drut sluzy do korygowania polozenia galezi
jest tyle grubosci drutu, wiec mozna sie pogubic, a o tym w moich ksiazkach nie ma (no chyba ze czytalam niedokladnie)
kupilam "Bonsai to proste" i "Bonsai w mieszkaniu"
nie wiem czy ta biblia bonsai (za 75 zl) to nie za wczesnie, zreszta tam podobno jest wiecej o outdoorach niz indoorach :)

Ania
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

a jeszcze jedno, jaki drut kupic do pozycjonowania i co to znaczy?
Aniu ponownie klania sie wyszukiwarka... Prosze: viewtopic.php?p=9458#9458
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Jacek Grzelak
Posty: 30
Rejestracja: 29 wrz 2007, 20:54
16
Lokalizacja: ÂŻabin

Post autor: Jacek Grzelak »

W "bonsai to może być proste" masz na stronie 51fotki poszczególnych faz przesadzania , fakt , w opisach pominięty został ważny szczegół , a więc do czego służą te wystające z doniczki druty , a więc sypiesz do doniczki drenaż , nieco mieszanki glebowej i na to ustawiasz roślinę ,pozycjonujesz ja w taki sposób jak ma być juz w donicy w odpowiedniej pozycji , czyli kont , wysokość nasadzenia itp. Po czym mocujesz ją tymi drutami przeplatając je pomiędzy korzeniami , lub prościej , opasując nimi całą bryłę korzeniową , splatasz je ze sobą na tyle ściśle by roślina się nie gibała na wszystkie strony , powinno to być na tyle mocne zamocowanie że już w tym momencie łapiąc za pień powinnaś spokojnie podnieść roślinę wraz z donica w górę bez obaw że coś się wysunie , ale na początek odpuść sobie takie eksperymenty i dosyp jedynie mieszanki ubij ja lekko patyczkiem , jak opisano w literaturze
Pozostałe Twoje pytania zostały już opisane w tym temacie , może nie szczegółowo , ale na początek wystarczy , przeczytaj proszę dokładnie jeszcze raz cały temat i zastanów się nad naszymi wypocinami , a jestem pewien że to wiele pomoże :roll: :-) :wink:
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego Jacek G.
poeme
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:50
16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: poeme »

witam,

przepraszam za pytania, na ktore sa odpowiedzi na forum, ale np. link ktory umiesciles Kamilu nie wpadl mi w oczy, a troszke juz na tym forum szperalam

ten post o drutowaniu z rysunkami jest wspanialy, wielkie dzieki :)
a moze zorganizujesz jakis kurs wyjazdowy (objazdowy) dla poczatkujacych?

dziekuje Wszystkim za zyczliwosc
z racji zawodu, nie raz powtarzam ten sam temat lub watek i staram sie to robic z rownym zaangazowaniem i cierpliwoscia

pozdrawiam,
Anna
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

a moze zorganizujesz jakis kurs wyjazdowy (objazdowy) dla poczatkujacych?
Aniu, sa bardziej doswiadczeni ode mnie...
z racji zawodu, nie raz powtarzam ten sam temat lub watek i staram sie to robic z rownym zaangazowaniem i cierpliwoscia
My tez ale czasami nam to nie wychodzi ;-)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
poeme
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:50
16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: poeme »

oj tacy malo cierpliwi to nie jestescie ;)
gdybyscie byli to takich jak ja juz byscie pozegnali i wygnali z forum
mi osobiscie cierpliwosci przybywa wraz z wiekiem, moze dlatego wybralam bonsai, kto wie?

spokojnej nocy zycze Wszystkim
ODPOWIEDZ