Wysokość pierwszych gałęzi

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
luqas
Posty: 69
Rejestracja: 18 lip 2006, 14:09
17
Lokalizacja: Bombowo
Kontakt:

Wysokość pierwszych gałęzi

Post autor: luqas »

Wyhodowałem z gałązki fikusa Benjamina. MA już z 50 cm wysokości i z 2 cm średnicy. Nie chciałbym go specjalnie wyginać , podobała mi się forma prosta.
Sęk w tym, że pierwsze gałązki ( te najgrubsze, ładnie poziomo ustawione ) są na wysokości ok 5 cm od poziomu ziemi.
Zastanawiam się czy to będzie dobrze wyglądało, czy one nie powinny być wyżej ?? Może posadzenie w przyszłości na kamieniu ??
Lub zmiana formy ??
Są jakieś proporcje ??

Proszę o ..
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Co do zmiany formy to nikt Ci nic nie doradzi bez zdjęcia.mam tylko uwagę co do sadzenia na kamieniu - drzewko w stylu wyprostowanym nie wygląda naturalnie posadzone na kamieniu.Takie drzewa rosną na płaskich terenach gdzie mają dużo miejsca i światła.Natomiast drzewo posadzone na kamieniuprzypomina fragment krajobrazu górzystego i dlatego bardziej odpowiednia jest tu jakaś inna, bardziejdynamiczna forma
...
luqas
Posty: 69
Rejestracja: 18 lip 2006, 14:09
17
Lokalizacja: Bombowo
Kontakt:

Post autor: luqas »

Ale na jakiej wysokości od ziemi powinny być pierwsze gałązki ??
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Nie ma sztywnych reguł na jakiej wys.powinna być najniższa gałąź.Najczęściej można spotkać się z opinią że na ok1/3wysokości drzewka.Jako ciekawostkę podam Ci co w swojej książce napisał na ten temat A.Płochocki:
"Przy obliczaniu wysokości,na jakiej należy uformować najniższą gałąź, amerykańscy mistrzowie bonsai posługują się ciągiem liczb Fibonacciego.Ciąg taki charakteryzuje się tym,że każda z liczb (z wyjątkiem dwu pierwszych) jest sumą dwu liczb poprzednich, czyli:1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,itd."
Chodzi tu o to że np.jeśli drzewko ma 8cm wys,to pierwsza gałąź powinna być na wys.3cm;jeśli drzewko ma 13 cm,to na wys 5 cm,itd.
...
ODPOWIEDZ