Pierwsze Bonsai

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Mǎ tài wū sī
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2009, 23:15
15
Imie i nazwisko: Mateusz Roslaniec
Województwo: mazowieckie

Pierwsze Bonsai

Post autor: Mǎ tài wū sī »

Witam serdecznie!
Jestem nowy na forum i mam masę pytań. Proszę o cierpliwość z waszej strony :oops:
1. Jakie drzewko najlepiej nadaje się do całorocznego domowego Bonsai dla początkującego??
2. Czy muszę koniecznie zaopatrzyć się w Akadamę, czy może być czarna ziemia z ogrodnika??
3. Czy z początku mogę drzewko hodować w zwykłej sześciennej doniczce, czy odrazu kupić specjalną??
4. Jaka musi być średnica pienia, aby można było drutować??
5. Jakiej wielkości drzewko zakupić??

Narazie to chyba tyle. Pewnie niektóre lub nawet wszystkie z tych pytań były na forum, ale niestety nie mam wiele czasu na przeglądanie i chciałem mieć wszystko w jednym temacie. Jutro będę robił zakupy w większym mieście i chciałbym zajechać do ogrodnika i kupić sobie jakieś drzewko.

Proszę o odpowiedzi i z góry przepraszam za powtórki pytań.

Pozdrawiam!! :-)
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Witam, Pytań 2-5 chyba jeszcze nie było na forum. Im dalsze pytanie tym dziwniejsze, ale...

1. Fikus benjamina, fikus retusa.
2. Nie musisz sadzić w akadamie, ale SAMA czarna ziemia z ogrodnika nie jest odpowiednia. Wymieszaj ją przynajmniej ze żwirem 2-4mm (dostępny w akwaryśćie :) ) w proporcji 1:1
3. Możesz hodować w sześciennej a nawet dziewięciościennej byle miała otwór na dnie doniczki. (trochę niemądre pytanie)
4. Właściwie to nie ma ograniczeń. Wszystko zależy od drutu jakim dysponujesz i siły Twoich rąk... (niemądre pytanie)
5. Największe jakie możesz kupić to takie które Ci się zmieści w samochodzie i co ważniejsze - na parapecie ponieważ rośliny potrzebują dużo słońca. (bardzo niemądre pytanie)

Pewnie już zdążyłeś przeczytać, że zrobienie drzewka bonsai wymaga cierpliwości. Z zadanych przez Ciebie pytań wynika, że to do Ciebie nie dotarło.
Najpierw kup rośliny i naucz się je podlewać i pielęgnować. Przesadzanie, drutowanie i wybór doniczki pozostaw sobie na jesień i następną wiosnę. Do tego czasu zdążysz przeczytać książki, które mam nadzieję też masz zamiar zakupić.

Życzę powodzenia, cierpliwości i wiele radości z tworzenia bonsai.
Artur
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Kupienie drzewka całorocznego jest mozliwe pod warunkiem, ze bedziesz go trzymał na balkonie albo w ogródku! Liściaste, irga, pięciornik, który ślicznie kwitnie :)
Janek
Mǎ tài wū sī
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2009, 23:15
15
Imie i nazwisko: Mateusz Roslaniec
Województwo: mazowieckie

Post autor: Mǎ tài wū sī »

Trochę zmieniłem swoje plany. Rozejrzałem się po sklepach i mają takie roślinki:
- jałowiec chiński
- dąb szypułkowy
- świerk pospolity
- modrzew europejski
- lipa drobnolistna
- jałowiec sztywnoigłowy(?)
- wiąz drobnolistny
Która z nich się nadaje dla początkującego. Mogę je tylko czasowo, w trakcie lata i jesieni trzymać w domku. Będą sobie zimowały na balkonie. Wiem, że tamte pytania były głupie, ale właśnie wczoraj wpadłem na pomysł, żeby zahodować drzewko i odrazu chciałem zapytać.

Dzięki za odpowiedzi na pytania :-)
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

Wszystki powinny stać na zewnątrz, jedynie z Wiąza możesz trzymac w domu (choc lepiej na zewnatrz)i musisz o zimowani jego poczytać. Zacząć możesz od jałowiec chinski i wiąz.
Krzysztof

Jestem tu, aby nauczyć się.
Mǎ tài wū sī
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2009, 23:15
15
Imie i nazwisko: Mateusz Roslaniec
Województwo: mazowieckie

Post autor: Mǎ tài wū sī »

No to mam jeszcze jedno głupie pytanie. Czy one powinny stać na dworze przez cały czas, czy tylko zimą lub raz na jakiś czas(np. 2tyg. w ciągu miesiąca)??

Wybaczcie te pytania, ale wolę się wszystkiego dowiedzieć przed kupnem.
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Powinny a właściwie to muszą stać cały czas na dworze.
Artur
Mǎ tài wū sī
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2009, 23:15
15
Imie i nazwisko: Mateusz Roslaniec
Województwo: mazowieckie

Post autor: Mǎ tài wū sī »

Dziękuję za odpowiedź.
Mǎ tài wū sī
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2009, 23:15
15
Imie i nazwisko: Mateusz Roslaniec
Województwo: mazowieckie

Post autor: Mǎ tài wū sī »

Koleżanka właśnie przywiozła mi jakieś drzewko. Ma ono z 1 metr wysokości. Niestety było bez doniczki i miało chyba już korzenie poucinane(skrócone). Wygląda mi na lipę, choć głowy nie dam. Wsadziłem je do doniczki z ziemią do kwiatów, keramzytem, żwirkiem z akraium do niedawna działającego i małą ilością torfu, czyli to co miałem pod ręką. Czy są jakieś szanse dla drzewka?? Teraz, jeśli się przyjmie, to powinienem poczekać jakieś dwa miesiące zanim się nie przystosuje??
Kurde, zaskoczyła mnie, ale jakby na to nie patrzeć to drzewko bardzo mi się podoba i szkoda byłoby je stracić :cry: Wiem, że to nie jest dobry czas na pozyskiwanie drzewek, ale niestety zostało już z-yamadori-zowane
Mǎ tài wū sī
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2009, 23:15
15
Imie i nazwisko: Mateusz Roslaniec
Województwo: mazowieckie

Post autor: Mǎ tài wū sī »

Dziś kupiłem sobie modrzew europejski, ponieważ z drzewka od kolezanki chyba nic nie będzie. Roślinka ma jakieś 60cm aktualnie. Niestety nie wiem czym ją nawozili w sklepie i jak często. Czy już teraz mam nawozić(czym??), czy poczekać do przyszłej wiosny?? Zmienić mu doniczkę na większą, czy też poczekać z tym do wiosny??
Mǎ tài wū sī
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2009, 23:15
15
Imie i nazwisko: Mateusz Roslaniec
Województwo: mazowieckie

Post autor: Mǎ tài wū sī »

Kurcze, tak post pod postem, ale postanowiłem wkleić zdjęcie modrzewia, bo wydaje mi się, że to łedne drzewko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ewa
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:46
14
Imie i nazwisko: EwaP
Województwo: lódzkie

Post autor: Ewa »

Mam od kilku dni Serissę. Sprzedawczyni poradziła mi, abym wkładała ją do wody raz w tygodniu na 20 minut. Czy jest to dobry pomysł? Czy może to zastąpić codzienne podlewanie? Proszę o radę.
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Ewo, podlewanie poprzez zanurzenie jest jedną z wielu metod podlewania i ja uważam że nie jest to metoda zła. Ale podlewanie raz na tydzień może być bardzo głupim pomysłem. Temat podlewania był poruszany na forum wiele razy ale powtórzę to jeszcze raz: drzewko podlewa się wtedy kiedy tego potrzebuje, a kiedy tego potrzebuje zależy od wielu rzeczy. Pogoda, pora roku, wielkość doniczki, gatunek rośliny. Jeżeli masz praktykę w uprawie pospolitych kwiatków parapetowych to na pewno poradzisz sobie z podlewaniem bonsai. Jeśli zaś nie masz praktyki to proponuje kupić sobie kilka kwiatków na parapet i potrenować.

pozdrawiam,
Bushman
Wojciech N.
ODPOWIEDZ