Ligustr - formowanie

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Pieroog

Ligustr - formowanie

Post autor: Pieroog »

Witam. Chciałbym zapytać czy i jak mogę formować mojego Ligustra. Czy zająć się zagęszczaniem korony i postarać się poprowadzić Ligustra w styl Hokidachi czy radzicie coś innego. Oto zdjęcia:

http://img337.imageshack.us/my.php?imag ... 979bq7.jpg

http://img253.imageshack.us/my.php?imag ... 980ou5.jpg

http://img403.imageshack.us/my.php?imag ... 981ct1.jpg

http://img409.imageshack.us/my.php?imag ... 985zj1.jpg
Awatar użytkownika
Mort
Posty: 105
Rejestracja: 08 maja 2006, 17:50
18
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Mort »

Hokidachi....hmmm, mi pasuje :-)
TYLKO NAJPIERW O NIEGO ZADBAJ, BO PATRZˇC NA NIEGO OD RAZU MOŻNA POZNAĆ, ŻE COŚ MU JEST :?
Pozdrawiam MichaÂł
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Pieroog pisze:Witam. Chciałbym zapytać czy i jak mogę formować mojego Ligustra.
Na razie odradziłbym jakiegokolwiek formowania. Roślina nie wygląda na tryskającą zdrowiem. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby miała jak najlepsze warunki. Przydałoby się przesadzić roślinę do większej doniczki (nie musi być to bonsaiowa doniczka) a co za tym idzie zmienić podłoże na bardziej przepuszczalne. Jeżeli po takim zabiegu zauważysz oznaki lepszego rozwoju rośliny wtedy będzie można myśleć o formowaniu.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Pieroog

Post autor: Pieroog »

Tak wiem, że należy roślinkę przesadzić ale narazie czekam na doniczkę:) Powinna niedługo do mnie dojść:)

Czy posadzenie roślinki do czystej Akadamy będzie dobrym rozwiązaniem?
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Lepiej zastosowac wg mnie mieszanke piach ziemia uniwersalna akadama 1:1:
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Pieroog

Post autor: Pieroog »

ten piach to mogę kupić w kwiaciarni/ogrodniczym bo z piaskownicy nie wezme a nawet gdybym chciał wziąść to ten piach wygląda jak ziemia:P
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

ja to bym zrobil mieszanke akadama i ziemia uniwersalna 50:50.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Faktycznie: pokolenie konsumentów...
Uważasz, że lepiej KUPIĆ niż wziąć z piaskownicy? A dlaczegóż to? Piasek z piaskownicy po prostu trzeba wypłukać kilkakrotnie gorącą wodą, w jakimś dużym naczyniu, aż woda będzie zupełnie czysta. Potem dla pewności zalać wrzątkiem, zamieszać, jak wystygnie odlać wodę, poczekać aż piasek wyschnie i gotowe.

Piasek o grubości ziaren 2-4 mm łatwiej kupić w sklepie akwarystycznym niż przynieść z piaskownicy, po prostu rzadziej się go spotyka na podwórkach, budowach czy w ogródku. Gdybyby była jednak taka okazja, postępujemy z nim tak samo jak napisałam wyżej: pierwsze płukanie wymywają brud, śmieci i ewentualną sól dodawaną zimą, wyparzenie wrzątkiem zabija niemiłych gości (różne jajka owadów, grzyby itd).
Anna Dorota
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Tylko, że piasek z piaskownicy ma malutkie uziarnienie, które może powodować zamulenie podłoża. Proponuje piasek drenażowy, który znajdziesz w okolicach robót... ewentualnie zastąp go drobym (o podobnym uziarnieniu piasku) żwirek akwarystyczny dostepny za 3zł w sklepach zoo (który nawet wydaję mnie się lepszy)
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

AnnaDorota pisze:Faktycznie: pokolenie konsumentów...
Uważasz, że lepiej KUPIĆ niż wziąć z piaskownicy? A dlaczegóż to?
:shock: A ile to babek z piasku, ile zameczków, ile kilo "mąki", "cukru" z piaskownicowego sklepiku mniej dla stałych bywalców takiej piaskownicy. Podbierać dzieciom :wink: Oj nie ładnie, nie ładnie
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Pieroog

Post autor: Pieroog »

Jak jest to cena paru złotych to moim zdaniem lepiej kupić niż brać z piaskownicy i jeszcze jak coś to tłumaczyć się komuś dlaczego zabieram piasek (różni ludzie są na tym świecie a w naszym kraju szczególnie)
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Aaaa, to faktycznie, juą widzę jak kupujesz żółty drobny piasek na kilogramy... w składzie budowlanym, bo gdzie indziej go nie sprzedają.

Taki piasek jest czasem potrzebny do zmiany struktury mieszanki - to odpowiedĽ na wcześniejszy post Patryka. Przydaje się np. u ficusów i w ogóle wtedy jeśkli do mieszanki używamy ziemi "kwiaciarnianej". i tak w skład mieszanki powinien wejść też ten grubszy piase, 2-4 mm.

Natomiast co do zabierania piasku dzieciom... z wiadrem do piaskownicy raczej nie pójdziemy, żółty piaseczek raczej nie będzie dodawany w takich ilościach.
A dzieci więcej wywalają z piaskownicy w wesołej zabawie w wojnę... albo przynoszą rodzicom do domów w różnych zakamarkach ubrania lub we włosach ;) - najlepszyym przykładem mój cioteczny siostrzeniec: jakby go tak delikatnie potrząsnąć po zabawie w piaskownicy - parę bonsai mamy posadzone.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ