Pozyskiwanie drzewek

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Michałek

Pozyskiwanie drzewek

Post autor: Michałek »

Witam,
czy można już pozyskiwać drzewka z natury czy jest na to jeszcze za wcześnie? Zdaje sobie sprawę, że jest to uzależnione od warunków pogodowych a zima jest tego roku kapryśna. Chciałbym pozyskać drzewko jeszcze przed rozwinięciem się pąków liściowych. Kiedy najlepiej to zrobić?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Witam.A czy pozyskiwałeś już coś?Znasz podstawowe zasady bonsai?Jaki to ma być gatunek?Robiłeś już przy nim jakieś zabiegi?Chcesz go wykopać na raz?
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Michałek

Post autor: Michałek »

chodzi o buka, zeszłej wiosny okopałem go przycinając boczne korzenie, następnie powtórzyłem zabieg jesienią po ustaniu rozwoju drzewka.
Wcześniej pozyskiwałem już drzewka z natury lecz przeważnie jesienią, muszę dodać, że z pozytywnym skutkiem
Pozdrawiam
komczyk
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:46
17

Post autor: komczyk »

witam, ja mam takie male pytanie odnosnie pozyskiwania drzewek. chodzi mi o to czy po wykopaniu drzewka najpierw nalezy skrocic korzenie czy galazki ? czy moze oba miejsca na raz. prosze o konkretna odpowiedz bo bede robil to pierwszy raz a nie chce zniszczyc drzewka.
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Mamy dzisiaj pierwszy dzień lata. Z wykopywaniem drzew daj sobie spokój do wczesnej wiosny. Do tego czasu zdążysz przeczytać archiwum forum, jakąś książkę i odpowiedzieć sobie na wszystkie zadane przez Ciebie pytania.
Nie wykopuj teraz drzew. Nawet doświadczeni bonsaisci nie potrafili by utrzymać przy życiu wykopanego teraz drzewa.
Artur
komczyk
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:46
17

Post autor: komczyk »

shishiodoshiMeth. pisze:Mamy dzisiaj pierwszy dzień lata. Z wykopywaniem drzew daj sobie spokój do wczesnej wiosny. Do tego czasu zdążysz przeczytać archiwum forum, jakąś książkę i odpowiedzieć sobie na wszystkie zadane przez Ciebie pytania.
Nie wykopuj teraz drzew. Nawet doświadczeni bonsaisci nie potrafili by utrzymać przy życiu wykopanego teraz drzewa.
Nie wiem czy ty nie widzisz co napisalem czy tego nie rozumiesz :/, chcialem sie tylko dowiedziec jak jest z przycinaniem pozyskiwanych drzewek. nie pisalem ze chce wykopac w srodku lata jakies drzewko, gdyz jest to logiczne ze nawet nie ma sensu taka akcja.
Kamil
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Artek zapewne chcial napisac na zapas,abys czegos głupiego nie zrobił,na forum trafiaja sie rózne przypadki,ze nie wiadomo czego sie spodziewac co poniektórych
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
komczyk
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:46
17

Post autor: komczyk »

5 lat nie mam :) wiec nie ma sie o co bac :), a nieczego glupiego (jesli chodzi o drzewka :P ) nie zrobie bo co nieco znam sie na nich gdyz mam wlasny las i to wlasnie z tego lasu mam zamiar pozyskac pare drzewek. ale wracajac do tematu, robi sie niezly offtop a ja nadal nie znam odpowiedzi na moje pytanie
Kamil
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Masz własny las,nic głupiego z drzewem nie zrobisz bo conieco o nich wiesz,a nie wiesz takiej rzeczy?Sam zaprzeczyles sobie,pozatym takie informacje a na forum byly poruszane kilka razy,jesli nie masz 5 lat,wiec tez wysil sie troche
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
komczyk
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:46
17

Post autor: komczyk »

to nie chodzi o to ze nie wiem takiej rzeczy, chcialem tylko dowiedziec sie ktora czesc kiedy najlepiej przyciac. sadzilem ze jakos doswiadczeni bonsaisci podzielicie sie ze mna swoim doswiadczeniem ale widocznie sie pomylilem :/,wolicie robic ot zamiast napisac cos konkretnego. coz tematu nie bylo...
Kamil
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

ta przestancie sie klocic wy chyba oboje macie po 5 lat oczywiscie bez obrazy forum nie jest by sie klocic tylko czegos dowiedziec a co do pana panie komczyk to poczekaj jeszcze moze ktos doswiadczony ci cos napisze i nie obrazaj wszystkich forumowiczow bo nie wszyscy tu sa zeby sie klocic
komczyk
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:46
17

Post autor: komczyk »

po pierwsze ja nikogo nie obrazam, chcialem sie tylko dowiedziec co i jak jest z tym przycinaniem a tu odrazu wielkie halo sie zrobilo i nagle wszyscy naskoczyli na mnie :/, przez co pokazli jakim sa profesjolistami, niby tyle wiedza a nie potrafia odpowiedziec na proste pytanie,a wlasciwie podzieli sie spostrzezeniami
Kamil
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

ja ci powiem tak zeby byc bonsaista trzeba byc cierpliwym bo bez cierpliwosci nic nie zdzialasz wiec naucz sie jej bo widzac po twoim zapale to nawet ci sie nie chce czekac az ktos cie odpowie na twoje pytanie tak jak tego oczekiwales wiem ze wina zawsze lezy po obu stronoch wiec kieruje sie tez do innych jak nie wiecie jak . potrzebojacemu to najlepiej nic nie piszcie a juz na pewno nie krytykujcie go choc komczyk krytyki tez trzeba sie nauczuc przyjmowac i wyciagac z niej wnioski
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Zastanów sie co piszesz,ze tacy profesjonalisci nie jestesmy,bo nie umiemy odpowiedziec na takie proste pytanie?Sam sobie tu odpowiedziałes,wykaz troche inicjatywy by znaleźc pytanie na tak łatwe pytanie,nikt nie odpowiada bo zachowujesz sie arogancko,i temat był powtarzany kilkanascie razy.Pozatym nikt sie tu nie kłóci,ale osoby które maja"wg Ciebie znikoma wiedze"tez chcialyby korzystac cos z forum a nie bawic sie w sekretarzy,odpiwiadajac na te same pytanie.
Przy pozsykiwaniu drzew z natury(yamadori)powiniśmy np szpadlem przyciać korzenie dookoła drzewa,przy wiekszych okaz srednica powinna wynosic okolo 60-90cm u mneijszych okolo 30cm.Robie sie to poto by bryła korzeniowa była zwarta co za tym idzie,wiecej korzenie włośnikowych przy pniu,które owocuje wieksza szansa na przyjecie sie drzewa.Jezeli np wykopujemy na"jana"staramy sie zrównowazyc mase zielona z czescia korzenna,powinismy w maire przyciac góre,wzgledem korzeni.Ja yamadori rozdzielam tylko na sezony iglaki,lisciaki kopie raczej na raz wczesna wiosna przed wybiciem paków
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

chodzi mi o to czy po wykopaniu drzewka najpierw nalezy skrocic korzenie czy galazki ? ( .... ) prosze o konkretna odpowiedz bo bede robil to pierwszy raz a nie chce zniszczyc drzewka.
Zadałeś pytanie czy ciąć najpierw korzenie czy gałązki i że będziesz to robić pierwszy raz. Z tonu Twojej wypowiedzi zrozumiałem (może błędnie), że Ci się spieszy.
Nie wiem czy ty nie widzisz co napisalem czy tego nie rozumiesz :/, chcialem sie tylko dowiedziec jak jest z przycinaniem pozyskiwanych drzewek.
Jeżeli chcesz być dobrze rozumianym, to jasno się wyrażaj.
Przeczytałem Twój post jeszcze raz i nadal nie rozumiem, czy chcesz ciąć korzenie wykopanego drzewa teraz czy w przyszłości. Zresztą nawet jakbym to zrozumiał to i tak nigdzie nie podajesz gatunku o jakim mówisz, a jest to bardzo ważne.
O cięciu gałęzi, kiedy i jak je tnę z myślą o pozyskiwaniu pisałem całkiem niedawno w którymś wątku i jeżeli do niego dotrzesz to przekonasz się, że masz jeszcze trochę czasu...

Wybacz, ale nie mam zamiaru odpowiadać Tobie już więcej w tym wątku. Jeżeli będziesz miał do mnie jeszcze jakąś sprawę. Proszę skontaktuj się na priv.
Artur
komczyk
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:46
17

Post autor: komczyk »

Piotrze i Arturze dziekuje za odpowiedz na moje pytanie, szkoda tylko ze nie zrobilscie tego odrazu, to nie bylo by tego calego problemu. pozdrawiam


Ps. jesli kogokolwiek urazilem to przepraszam.
Kamil
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Nie ma problemu...
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
ODPOWIEDZ