Doniczki ...

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Callus Lupus

Doniczki ...

Post autor: Callus Lupus »

Kupiłem dziś 2 doniczki do młodych sadzonek. Niestety nie posiadają one dziurek w podłożu do odprowadzania nadmiaru wody. Nie jestem pewien czy bezpośrednie wsadzenie roślinek do doniczek będzie bezpieczne dla nich samych. Zrobiłem kilka zdjęć : http://www.strakfox.republika.pl/doniczki.htm
Jeśli nie są odpowiednie, to proszę o porady co do jakiegoś rozwiązania.
Awatar użytkownika
ogrodnik
Posty: 167
Rejestracja: 11 sty 2007, 14:37
17
Imie i nazwisko: Michal Krzyscin
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów k. Gliwic / Warszawa
Kontakt:

Post autor: ogrodnik »

Jeżeli to ceramiczne "coś" (doniczka lub osłonka) nie ma otworów w dnie to jest to osłonka na plastikowe doniczki, w których hodujemy nasze rośliny. Jeżeli ma otwory (lub tylko 1 otwór) w dnie to jest to doniczka, zwykle do niej jest też podstawka. Jeżeli już masz te osłonki i chcesz z nich zrobić doniczki to możesz wywiercić otwory. Bierzesz wiertło do betonu i wkrętarkę lub wiertarkę. Moim zdaniem lepsza jest wkrętarka, bo ma wolne obroty, a wiertarkę trzeba dobrze "opanować" aby zabierać się za takie czynności. Doniczkę stawiasz na jakimś drewnianym klocku tak, aby jej dno stykało się z klockiem w tym miejscu gdzie będzie dziura. Unikniesz w ten sposób nagłego wpadnięcia wiertła w dół, bo wtedey przy tak gwałtownym ruchu mogłaby pęknąć przwiercana doniczka.

Ja w ten sposób przewierciłem 2 doniczki bez żadnych problemów (używałem wkrętarki).
Jeżeli chcesz użyć wiertarki, pamiętaj aby robić to na wolnych obrotach !
Pozdrawiam Michał Krzyścin
http://www.mojerosliny.prv.pl
Awatar użytkownika
tomislav1
Posty: 16
Rejestracja: 05 gru 2006, 13:29
17
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: tomislav1 »

I podczas wiercenia polewaj doniczke wodą (naturalnie z tej strony z ktorej wiercisz).
..::®™Tomislav1™®::..
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

I bez udaru oczywiscie... W miedzy czasie popatrz sobie na rozne zdjeica bonsai i zwroc uwage na to, ile z tych drzewek zostalo posadzonych w takich wlasnie doniczkach jak Ty chcesz swoje posadzic.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

tomislav1 pisze:I podczas wiercenia polewaj doniczke wodą (naturalnie z tej strony z ktorej wiercisz).
No nie wiem czy to jest taki dobry pomysł. Jeżeli jest to ceramika to podczas wiercenia się nagrzeje a ochłodzenie tego wodą spowoduje pękanie doniczki.

Jak już tak bardzo sie uparłeś na zrobienie otworów w tych doniczkach to radzę ci zakleić miejsce wiercenia na krzyż taśmą papierową (dostępna w większości sklepów budowlanych). Dodam od siebie że to działa bo wierciłem kiedyś otwory w kafelkach i nic się nie stało a materiał jest podobny.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Callus Lupus

Post autor: Callus Lupus »

Jak nie kupie nigdzie takich małych czarnych doniczek które by pasowały to naturalnie że zabiorę się za wiercenie :-) Zobaczymy co z tego wyjdzie a nawet jeśli nie uda mi się ich przewiercić bo pękną to kupie następne z dziurkami :wink: Drogie nie były więc mała strata... bo bez dziurek na pewno nie wsadze drzewek, żal mi ich na myśl że musiałby cierpieć :cry:
ODPOWIEDZ