Jak pogrubić pień

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
DorotkaM

Jak pogrubić pień

Post autor: DorotkaM »

Mam irgę od wiosny i chciałam się spytać w jaki sposób pogrubić jej pień i ile to lat trwa? ?? ?? ??
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Najlepiej wsadzić do gruntu i cieszyć oko jak szybko przyrasta. Takie bogrubianie pnia może trwać latami. Wszystko zależy od warunków w jakim znajduje się roślina. Już kiedyś Kamil pokazywał nam co daje posadzenie rośliny w gruncie viewtopic.php?t=2164&highlight=
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
DorotkaM

Post autor: DorotkaM »

dziękiza ., ale zastanawiam sie nad jedną jeszcze sprawą. Mianowicie jak je wsadze do gruntu to dalej mam je przycinac i drutowac czy zostawic same sobie?
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Jeżeli drzewko jest niewielkich rozmiarów to daj mu rosnąć w spokoju w tym i przyszłym sezonie. Na wiosnę przyszłego roku można je delikatnie poprzycinać ( powycinać suche i niepotrzebne gałązki ) w celu utrzymania kształtu.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Zamiast zakładać nowy temat, przy okazji zapytam, czy po wsadzeniu do gruntu i tych paru sezonach, jak już chcemy je wykopać i uformować, postępujemy z nim tak jak z yamadori?
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Mniej więcej jest ta sama sprawa jak z yamadori ale nie do końca. Yamadori rośnie w naturze od samego początku i ma zazwyczaj spory układ korzeniowy a tu wkopujesz roślinę do gruntu, która ma zwartą bryłę korzeniową. Można co roku lub co dwa lata wykopywać drzewko i podcinać trochę korzenie. Z wiadomych przyczyn przyrost rośliny będzie trochę mniejszy (niż u rośliny, która rośnie bez przycinania korzeni) ale pozwoli kontrolować przyrost korzeni i efekty będą lepsze niż roślina miałaby się dusić w doniczce. Zapobiegnie to mocnemu rozwojowi korzeni i nie będzie większego problemu ze wsadzeniem do małej doniczki. Tylko musisz pamiętać, że do tego musi być odpowiednia pora roku :wink:
W jednym zdaniu: Roślinę na prawdę warto wsadzić do gruntu :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
ODPOWIEDZ