Zimowanie Na balkonie

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Nih

Zimowanie Na balkonie

Post autor: Nih »

Mam pytanie co do hodowli na balkonie. Dokladniej chodzi o to jak obwinąć szkielet sześcianu zrobiony z metalowych rurek, folia powinna byc z kazdej strony czy raczej tylko z góry jako daszek oslaniający przed śniegiem?

Ps. Czytalem że dobrze jest zrobic 2 warstwy foli tak zeby pomiedzy nimi bylo powietrze, czy to dobry sposob ?
acer6

Post autor: acer6 »

Folia ma zabezpieczać nie tyle od śniegu co od wiatru . Oczywiście możesz zrobić 2 warstwy ,ale taki namiot należy rozszeczelnić żeby nie było w środku zbyt ciepło ("efekt szklarni" ) .
Nih

Post autor: Nih »

No ale na taką zime w ktorej temp. sa po -20 przydalo by sie jakos ocieplic troche drzewko :P
nowy

Post autor: nowy »

W sklepach ogrodniczych są specjalne materialy izolacyjne do okrywania drzewek na zimę (dobrze chronią od mrozu i wiatru i są biale ).
artuarczi

Post autor: artuarczi »

Najlepiej włożyć doniczkę do kartonu lub skrzyni i zasypać korą. Na dno kartonu najpierw wysypac kilkucentymetrową warstwę kory.
Martines
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2004, 20:58
19
Lokalizacja: GłogĂłw

Post autor: Martines »

Dobrze jest na dno kartonu podłożyc styropian
Marcin
Dolny ÂślÂąsk - GłogĂłw
nowy

Post autor: nowy »

Lub zakopać (zadolować) w ogródku na okres zimowy , jeśli takowy się posiada.
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

Hmm.. no ja nie posiadam, ale na balkonie mam wielkie donice z ziemią, tyle że tam bonsai bedzie wystawione na wiatr.
mike

Post autor: mike »

Hej. Ja trzymam swoje drzewka na balkonie w "korytku" prostokatnym ze zbitych desek. Srodek mam wylozony styropianem a wszytko zasypane kora. Po koncach mam powbijane wysokie kije na ktorych mam naciagnieta folie, aby drzewka byly chronione od wiatru. Gore nie mam niczym oslonieta aby mialy doplyw powietrza. Jak narazie system sie sprawdza druga zime. :-)
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
Z tego, co słyszałem i czytałem to kora powoduje łatwiejszy rozwój grzybów i pleśni także z nią trzeba uważać. Kora również zakwasza glebę, co jest raczej niewskazane u liściaków.

Co do zimowania Robert napisał dosyć sporo także można poczytać viewtopic.php?t=1549&highlight=
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Witam.
Jako komentarz do postu mike'a załączam zdjęcia mojego zimowiska balkonowego. Myślę, że konstrukcja opisana przez mike'a jest podobna. Skrzynka ma dno wyłożone styropianem, nad nią stelaż z listewek, okryty namiotem z folii i pokrowcem z materiału. W folii zrobione są otworki wentylacyjne, oraz "drzwiczki" na suwaki. Drzewka, jak widać, zasypane są ziemią prawie pod korony. Namiot spisuje się bardzo dobrze i skutecznie chroni przed wiatrem i zimnem. Ma także tę zaletę, że nie rzuca się w oczy przechodniom :wink: .
Zeszłej zimy, z powodu działalności fachowców od ocieplania budynków, nie mogłem zainstalować mojej "budki". Musiałem przenosić drzewka z parapetów z jednej strony bloku na drugą, kombinowałem jak mogłem, a i tak poniosłem duże straty. A w tym roku widzę, że wszystko jest OK. Oby tylko nie zapeszyć! :wink:
Załączniki
3.jpg
3.jpg (39.58 KiB) Przejrzano 6508 razy
2.jpg
2.jpg (43.1 KiB) Przejrzano 6508 razy
1.jpg
1.jpg (40.54 KiB) Przejrzano 6509 razy
Pozdrawiam
Roman
mike

Post autor: mike »

:-) Witam Fater
Jak bym widzial swoj balkon :-) . Fajny ten namiot, praktyczny. Ja opieram się na oklejonej folii na patykach. ale bede musial pomyslec nad takim namiocikiem. A mozna wiedziec gdzie takie cacko kupiles czy zrobiony wlsanorecznie? :-)
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Witam.
Wszystko własnymi ręcami. :-) Deski ze starego tapczanu, listewki nie pamiętam skąd, folia z OBI, suwaki z jakichś kurtek, pokrowiec z prześcieradła podprowadzonego z szafy. Jestem z pokolenia wychowanego na poradach pana Adama Słodowego, czyli - zrób to sam. ;-)
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

o i mega drzwiczki z zameczkow blyskawicznych. Bardzo dobry pomysl.
Do zobaczyska.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ