ile ?

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Gość

ile ?

Post autor: Gość »

Szukalem posow i ne znalazlem odpowiedzi na dreczace mnie pytanie. Jesli che zdobyc yamadori zalozmy ze ma wysokosci3 metry i dorbze rozwiniata bryle korzeniowa, jak skracac korzenie i ktore tzreba a ktorych nie mozna skracac aby drzewo przezylo?I jedno nie amm zamiaru teraz tego robic wiec nie piszcie ze to zla pora.
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Jeśli brakuje Ci wiedzy , to nie zamierzam pomagać , tematy tutaj znajdziesz pokrewne , ale nie myśl ze kawa na ławe ..
Duzo czytaj , moze jakieś warsztaty a ja Ci mówię ze Twoje jamadori to i tak nie przezyje ...skoro pytasz jak je pozyskać to znaczy ze nie umiesz wiec - daj sobie spokój i kup sobie sadzonke w doniczce...
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Gość

Post autor: Gość »

wiem ze trzaba zostawic bryle korzeniowa w ziemi ze tzreba obciac do okola korony.Korzenie takiego drzewa przeciez moga byc duze wiec jak mam je poskracac zeby weszly do doniczki nie powodujac uschniecia drzewka? wiem ze sa masi zabezpieczajace przed gniciem tylko czy drzewko ze skroconymi korzeniami poradzi sobie z pobieraniem wody.
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Stworzyłem taki wzór na własne potrzeby, pokazujący w przybliżeniu szanse przeżycia pozyskanego jamadori (nie siewki).
a-Ilość posiadanych drzewek outdoor, ktróre udało nam się przezimować przynajmniej 4 zimy
b-ilość zim, które przetrwało w naszej kolekcji nasze najstarsze drzewko outdoor
c-procent materiału, który straciliśmy w ogólnej liczbie drzewek jakie kiedykolwiek posiadaliśmy - zarówno indoor jak i outdoor (nie licząc tych, które np zostały sprzedane lub oddane komuś)
d - rzut kostką 10- ścienną, przy czym 10 to 10% a 1 to (-10%)- współczynnik tego, że można mieć po prostu szczęście i coś nam się przypadkowo uda mimo niewiedzy :wink: (albo pecha)
P - prawdopodobieństwo
(ujemne zaokrąglamy do 0, żeby się nie dołować)

P=(a x b)-c+d

Mi wychodzi 0 więc się za jamadori nie zabieram. Wzór jest nienaukowy i subiektywny ale jakieś założenia można sobie postawić.
Pozdrawiam
Bartek
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nigdy z maty dobry nie bylem ale ten wzor mi sie podoba :D
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
piotr brozek
Posty: 68
Rejestracja: 08 kwie 2005, 18:51
19
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: N. SÂącz
Kontakt:

Post autor: piotr brozek »

A ja myśle że to jest wypucha. Co do wzoru to bardzo ciekawy, ale sposobem na uratownie trzy metrowej sadzonki nie jest. Hmmm trzy metry ciekawe?!!
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Ciekawe natomiast jest to ze 3metrowa rosline mozna nazywac sadzonką :D Skoro tak to ja mam cale lasy sadzonek w okolicy :P
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
piotr brozek
Posty: 68
Rejestracja: 08 kwie 2005, 18:51
19
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: N. SÂącz
Kontakt:

Post autor: piotr brozek »

No i być może że masz racje, taki lapsusik, być może w bardzo małym rozumku nie znalazłem innej nazwy. Nie może być co by to miało jakieś znaczenie. A w szkółkacz to pewnie nazywają to jakoś tak obcojęzycznie :hmmm: :co:
Awatar użytkownika
kutny leszek
Posty: 65
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:03
18
Imie i nazwisko: Leszek
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Post autor: kutny leszek »

A wracając do tematu to 3 metrowe drzewko musi mieć duuuze korzenie i <font color="#FF0000">napewno //ort</font> nie dasz sobie z nim rady...Przyłączam sie do przedmówców ( przedpiszców :-) ) daj sobie spokój z yamadori na kilka lat a w międzyczasie kup "coś" w szkółce...Pozdro.
ODPOWIEDZ