Problem z drutowaniem...

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Problem z drutowaniem...

Post autor: Gohan »

witam,

obwinelem swój bukszpan (20cm wys.) no ale cięzko go wygiąc :( jak próbuje cos z nim zrobic to sie wszystko rusza i korzenie chcą wyleciec ...a i jeszcze cos... gałązki są lekko pokryte korkiem i czy mam czekac jeszcze z drutowaniem gałązek ? czy juz mam to robic...
Michał

Post autor: Michał »

Poczytaj w jakiejść ksiązce o drutowaniu. Tam jest elegancko wszystko wytłumaczone.
A drzewko ci się rusza bo nie jest dobrze ukorzenione.
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Generalnie z kształtowaniem gałęzi bukszpanu - ostrożnie, te zdrewniałe są bardzo twarde i łamią się, te młodsze (zielone) są bardziej podatne ale są na nich liście więc jest to trudniejsze ( będziesz miał dobre ćwiczenie).

Aby drzewko się nie ruszało trzeba je przymocować do dna doniczki drutem za bryłę korzeniwą ( w dużych doniczkach roboczych nie stosuje się raczej tej medody).
Piotr
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Gohan, jaka jest średnica pnia u podstawy?
Szymon
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

mozliwe ze sie rusza no bo przecie ja przed wcoraj przesadzilem do doniczki te drzewko a jesli chodzi o średnice pnia to ma 7 mm długość pnia 6,5 cm.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Nie za wcześnie to drutowanie? Drzeweczko maciupkie no i tak zaraz po przesadzeniu (czy może wręcz po posadzeniu)?...
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

nie no na nastepny dzien :oops: ale ma 20 cm nie jest az tak macupcie ... co prawda 7 mm pien ... :oops:
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ja bym mu dała troche odpocząć jednak. Zbytnie skumulowanie zabiegów może być szkodliwe: przycięcie, przesadzenie, nowe miejsce... Może najpierw niech się porządnie ukorzeni?
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

7 mm? usuń ten drut i daj drzewku kilka lat porosnąć swobodnie. warto poczekać, wierz mi.

szymon
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

hm... no moze macie racje :) czy gałązki mam drutować czy niech zostaną ?


...ale jak pień podrośnie do ok 1,5 cm to drutuje :twisted:
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ale jesli to jest już w płaskiej donicy, to nie tak łatwo podrośnie...
Michał

Post autor: Michał »

Gohan uzywaj prosze Edytuj a nie pisz jednego postu pod drugim.
Dziękuje :-D
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Aniu, ja chcem aby drzewko zostalo w takich rozmiarach :) bardzo mi sie podoba takie 20 cm. ale to tylko bukszpana tak chcem urządzić a jalowca (chcem jutro kupić) to wrzuce do dużej doniczki ... ale jesli chodzi o tego bukszpana no to moze i nie urośnie ale pień sie <font color="#FF0000">napewno //ort</font> pogrubi prawda?
acer6

Post autor: acer6 »

nieprawda ... drzewko powinno najpierw podrosnac , potem mocniej przycina się pędy i wtedy grubjeje .
Najczęstszy błąd 'zielonych' bonsaitów to przekonanie że drzewko musi być cały czas malutkie , trzeba tylko co rusz przycinac zielone pędy i pogrubieje ... niedoczekanie ... no może za 20 lat :-D .
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Acer dobrze mówi i trzeba go słuchać ;) Drzewko zostanie w takim samym kształcie jak jest, pień nie zrobi się grubszy. Czyli: albo dasz mu podrosnąć i po pewnym czasie (długim oj długim) przytniesz do wysokości jaka Ci odpowiada, albo zostanie z takim pniem jak teraz.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

hm... <font color="#FF0000">napewno //ort</font> bedzie roslo nic żywego nie stoi w miejscu ... moja doniczka ma 20 cm dlugosci i 5 cm głębokości czy ona jest az taka mala ?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

HA HA HA HA HA
Jeśli to nie miał być dowcip, to sorry, ta doniczka jest mała. 5 cm to MAŁO. Przy bukszpanie radziłabym go posadzić do ziemi w ogrodzie albo do DUŻEJ donicy (może być plastikowa) o średnicy np 25-30 cm i głębokości 25-30 cm. Przy czym w gruncie będzie przyrastał lepiej.
acer6

Post autor: acer6 »

Gohan jesli po prostu chcesz się "pobawic" tą roślnką , to mozesz ją sobie poformować , po prostu sprawdzisz jak w praktyce wychodzi ci drutowanie czy cięcie , nie traktuj tego jako materiału na bonsai tylko jako "ćwiczenia w formowaniu" , drzewko kupiłes w szkólce więc dzikiej przyrody nie zniszczysz .
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

hm... no czemu nie ej no ale nie daruje ... chyba roślina nie stanie w miejscu bedzie pien grubial i <font color="#FF0000">napewno //ort</font> cos podrośnie...
Michał

Post autor: Michał »

No to już ci ktoś napisał że będzie rósł ale w takim tępie że twoje wnuki będą się cieszyć eleganckim pniem a ty będziesz już starym dziadkiem :-D :-D ( bez urazy dla dziakda :-D :-D )
ODPOWIEDZ